Որտեղ է Սերժ Սարգսյանը եւ ինչու արձակուրդ մեկնեց՝ չմասնակցելով Սուրբ ծննդյան պատարագին
Թե ինչու հունվարի 6-ին` Սուրբ ծննդյան եւ Աստվածահայտնության տոնական սուրբ պատարագին ներկա չէր Սերժ Սարգսյանը, եւ ինչու այդպես էլ չիմացվեց՝ ով էր Ջրօրհնեքի խաչի կնքահայրը, միայն ենթադրել կարելի է: Հստակ է միայն, որ այդ արարողությունները միշտ էլ խորհրդանշական են համարվել, եւ դրանց միջոցով որոշակի մեսիջներ են ուղարկվել:
Օրինակ, 2015 թվականին Այրարատյան Հայրապետական թեմի ջրօրհնեքի Խաչքավորն էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Այդ ժամանակահատվածում վերջինս համարվում էր նախագահի հաջորդ ամենահավանական թեկնածուն:
Քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանից հետաքրքրվեցինք՝ ինչպես կմեկնաբանի Սերժ Սարգսյանի բացակայությունը կրոնական այդ կարեւորագույն ծիսակատարությանը: Արդյոք պատահականություն էր, որ հունվարի 5-ին Սարգսյանը կարճատեւ արձակուրդ մեկնեց, թե նախապես մտածված քայլ:
Ի պատասխան՝ մեր զրուցակիցը չբացառեց, որ Սերժ Սարգսյանը կարող էր առողջական խնդիրներ ունենալ, դրա հետեւանքով էլ գտնվել արձակուրդում: «Նրա քաղաքական կենսագրության մեջ հետեւյալ գիծն է դրսեւորվում: Ում մասին խոսում են որպես նրա մերձավորի, նա շատ արագ լքում է ասպարեզը: Վառ օրինակ՝ Սեյրան Օհանյանը եւ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ով ընդհուպ հասնում էր ընտրությունների նախաշեմին: Սա մեզ հիմք է տալիս ասելու, որ Սերժ Սարգսյանը մերձավորներ չունի: Իսկ թե ինչու Սուրբ պատարագի ժամանակ չկար Ջրօրհնեքի խաչի կնքահայրը, կարելի է միայն ենթադրել: Պատճառը, հավանաբար, այն է, որ երկիրը գնում է ռեժիմի փոփոխության, եւ մերձավորի կարիք չկա»,- նկատեց քաղաքագետը:
Լեւոն Շիրինյանի խոսքով, այժմ Սերժ Սարգսյանի իրավահաջորդը կարող է դառնալ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Նայած, թե ընտրություններն ինչպիսի ընթացք եւ արդյունք կունենան, առաջին տարբերակով Սերժ Սարգսյանը կդառնա վարչապետ՝ նախագահի գործառույթներով, իսկ Կարեն Կարապետյանը տնտեսական բլոկը կկառավարի՝ որպես էկոնոմիկայի նախարար: Մյուս տարբերակով, ըստ քաղաքագետի, եթե ԱՄՆ նոր վարչակազմը ցանկանա, Սերժ Սարգսյանը կարող է լինել կուսակցության նախագահ, իսկ Կարեն Կարապետյանը՝ վարչապետ: