Սահմանը հատող մեքենաները պարզեցված կարգով կհաշվառվեն եւ ներմուծման նոր կարգ կսահմանվի
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից Armtimes.com-ի հարցմանն ի պատասխան ներկայարել են մաքսային ոլորտում 2017 թվականին սպասվող փոփոխությունները, ինչպես նաեւ նախորդ տարի կատարված որոշ փոփոխությունները:
2017-ին նախատեսվում է ներդնել մաքսային մուտքի անդորրագրերի մշակման համակարգ, որը հնարավորության կտա ֆիզիկական անձանց կողմից ուղևորային հայտարարագրի հիման վրա պարզեցված եղանակով իրականացնել ապրանքների և մաքսային վճարների հաշվառում։
Բացի այդ, հնարավոր կլինի Հայաստանի մաքսային սահմանը հատող մարդատար տրանսպորտային միջոցների հաշվառումը կազմակերպել առավել պարզեցված եղանակով։
2017 թվականին միջազգային փոստային եւ սուրհանդակ կապի ծառայությունների առաքանիների մաքսային հաշվառման համակարգին ինտեգրվելու են դեռևս համակարգին չմիացած սուրհանդակային 10 ծառայություններ, ինչը կապահովի առաքանիների հաշվառում և նախատեսված վճարների իրականացում առանց քաղաքացիների՝ մաքսային մարմիններ ներկայանալու պահանջի։
Կյանքի է կոչվելու մաքսային վճարների վարման էլեկտրոնային քարտերի նոր համակարգը, որով նախատեսվում է հայտարարատուի կողմից նախկինում վճարված գումարներից ինքնուրույն մարումներ կատարել մաքսային հայտարարագրով նախատեսված մաքսային վճարների համար:
Կատարելագործվելու է «Մեկ պատուհան» համակարգը, որի արդյունքում սահմանային անցակետերում և հետագա մաքսային ձևակերպումների ընթացքում Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության կողմից թույլտվությունների ստացման գործընթացը կկազմակերպվի էլեկտրոնային եղանակով։
Ընթացիկ տարում կազմակերպվելու է նաեւ Վրաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ նախնական տեղեկատվության փոխանակում, որը կնպաստի սահմանային անցակետերով ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների առավել արագ տեղաշարժի ապահովմանը և հետագա ձևակերպումների խաչաձև համադրման գործընթացի կազմակերպմանը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ հայկական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաներն այսուհետ կարող են ժամանակավորապես Իրան մուտք գործել նախկին 500 ԱՄՆ դոլարի փոխարեն վճարելով շուրջ 90 ԱՄՆ դոլարի հասնող երաշխիքային գումար: