Սերժ Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը չեն լինի ՀՀԿ-ի ցուցակում. Շարմազանով
2017 թվականի ապրիլին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ համամասնական ցուցակում չեն լինի կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀԿ նախագահի առաջին տեղակալ, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը, ԱԺ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանը եւ այլք: Այս մասին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ցուցակում Կարեն Կարապետյանի բացակայությունը Էդուարդ Շարմազանովը պայմանավորեց Հայաստանում վերջի 4 տարում մշտապես բնակվելու հարցը չկարգավորված լինելու հետ: Այսինքն՝ Կարեն Կարապետյանը փաստաթղթերով վերջին 4 տարում մշտապես չի բնակվել Հայաստանում, որը խոչընդոտ է ԱԺ պատգամավորի թեկնածու լինելու համար:
Ցուցակում Սերժ Սարգսյանի բացակայությունն այսպես բացատրեց Էդուարդ Շարմազնովը. «Կուսակցության նախագահն այդպես է որոշել, մենք քննարկել ենք այդ հարցը կուսակցության գործադիր մարմնում, այդպես ենք նպատակահարմար գտել նախագահի գլխավորությամբ»:
Հարցին՝ երբ Վիգեն Սարգսյանն է գլխավորում ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակը, արդյոք կարելի է ընկալել, որ նրա շանսերը մեծանում են հետագայում վարչապետ դառնալու համար, Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանեց. «Եթե մամուլին եւ տարբեր քաղաքական վերլուծաբաններին հղում անենք, ապա Սերժ Սարգսյանն անպայման պետք է լիներ ցուցակում, որ դառնար ԱԺ նախագահ: Ինչպես տեսաք, այս անգամ էլ օդում քամի եղավ: Դրա համար կարծում եմ, որ կարիք չկա մամուլի բոլոր հրապարակումները, մանավանդ, որ իրականության հետ կապ չունեն, ես մեկնաբանեմ»: ՀՀԿ խոսնակը նշեց նաեւ, որ ինքը չի կարող ասել, թե 2018 թվականին ով կլինի վարչապետ, իսկ ՀՀԿ-ի թեկնածուն վարչապետ կարող է դառնալ, եթե ԱԺ ընտրությունների արդյունքներով այս կուսակցությունը մեծամասնություն կազմի խորհրդարանում:
Էդուարդ Շարմազանովը կարծում է, որ հրապարակված ցուցակով ՀՀԿ-ն կարող է գրանցել լուրջ հաջողություն ընտրությունների ժամանակ: