Վարչապետի միլիոնատեր ընտանիքը. ավելի քան 6 միլիոն դոլար հայտարարագրած գումար ունեն
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ու նրա ընտանիքի անդամները Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացրել 2016 թվականի եկամուտների եւ դրամական միջոցների հայտարարագրերը:
Կարեն Կարապետյանը նախորդ տարվա սկզբին ունեցել է 120 միլիոն դրամ, 3 միլիոն 400 հազար ԱՄՆ դոլար, 35 միլիոն ռուբլի եւ 720 հազար եվրո, որոնք հարկային տարվա վերջում դարձել են 114.7 միլիոն դրամ, 3.7 միլիոն դոլար, 55 միլիոն ռուբլի եւ 850 հազար եվրո: Վարչապետի եկամուտները գոյացել են 8 տարբեր աշխատավարձից, որից երկուսն է միայն դրամով: Քանի որ Կարեն Կարապետյանը նախորդ տարվա մինչեւ սեպտեմբեր ամիսը զբաղեցնում էր Գազպրոմի փոխնախագահի պաշտոնը, դրա համար էլ այս հայտարարագրում ռուբլով ստացած եկամուտները նույնպես ներառված են: Նրա դրամով ստացած եկամուտը կազմել է 36 միլիոն դրամ, որը գոյացել է բացառապես աշխատավարձից:
Վարչապետի կինը՝ Աստղիկ Կարապետյանը, որը համաձայն հայտարարագրի ոչ մի տեղ չի աշխատում, նախորդ տարվա սկզբին ունեցել է 7.3 միլիոն դրամ, 2.4 միլիոն դոլար, 1 միլիոն եվրո եւ 23 միլիոն ռուբլի, որոնք հարկային տարվա վերջում դարձել է 6.1 միլիոն դրամ, 2.1 միլիոն դոլար, 1 միլիոն եվրո, 21.4 միլիոն ռուբլի:
Կառավարության ղեկավարի հետ համատեղ բնակվող որդին՝ Գոռ Կարապետյանը, դատարկ հայտարարագիր է ներկայացրել հանձնաժողովին: Այսինքն՝ ոչ գումար ունի, ոչ էլ՝ եկամուտ:
Հիշեցնենք, որ պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ Կարեն Կարապետյանն ունի 4 բնակարան եւ մեկ ամառանոց, 1 Lexus LX եւ 1 Toyota Land Cruiser  ավտոմեքենա, 3 հատ 8 միլիոն դրամը գերազանցող ժամացույց եւ 50 միլիոն դրամ արժողությամբ բաժնեմաս: