ԼՂ հակամարտության կարգավորման հղկված պլան կա. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ
«Բոլորը գիտեն, որ սեղանին կան մի շարք ողջամիտ պլաններ, որոնք արդեն շրջանառվում են, եւ ժամանակն է, որ բանակցեն այդ պլանների շուրջ: Կարեւորն այստեղ այն է, որ լինի քաղաքական կամք, բարձրագույն ղեկավարության մակարդակներում, երկու կողմերում՝ վերադառնալու բանակցությունների, որպեսզի հնարավոր լինի գտնել խաղաղ կարգավորումը: Կան պլաններ, որոնք կարող են քննարկվել, եւ ժամանակն է վերադառնալու բանակցային սեղանի շուրջ»,- այս մասին Երեւանի Մարիոթ հյուրանոցում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը՝ անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Մինսկի խմբում շրջանառվող փաստաթղթերին: Ռիչարդ Հոգլանդը կարճ ներածական խոսք ասաց, որից հետո պատասխանեց լրագրողների հարցերին: Դեսպանը նաեւ հատուկ ընդգծեց, որ իր առաքելությունը Մինսկի խմբում կարող է տեւել մինչեւ այս տարվա ավարտը, քանի որ ինքը ժամանակավորապես է փոխարինում Ջեյմս Ուորլիքին:
Armtimes.com-ը ներկայացնում է Ռիչարդ Հոգլանդի հայտարարություններից ուշագրավները՝ գլխագրերով:
Սահմանային միջադեպերի մասին
«Մենք գիտենք, թե ինչ է տեղի ունենում, բայց քանի որ մենք միջնորդներ ենք, մենք պետք է մի փոքր տարածություն պահենք, որպեսզի մի կողմին չնեղացնենք, եթե նման բան լինի, դա նշանակում է, որ միջնորդություն ներկայացնելու դերը կխաթարվի, նույնիսկ եթե փակ դռների հետեւում խոսում ենք, թե ինչ է տեղի ունենում»:
Սարգսյան-Ալիեւ հնարավոր հանդիպման մասին
«Կան բարձր մակարդակներում հանդիպումների պայմանավորվածություններ, մենք մշտապես փնտրում ենք՝ գտնելու ճիշտ միջավայր արտգործնախարարների եւ նախագահների հանդիպումներ կազմակերպելու համար: Երկու արտգործնախարարները Մոսկվայում առանձին հանդիպումներ են ունեցել: Կարծում եմ՝ մոտ ապագայում ԱԳՆ-ները կհանդիպեն՝ նախապատրաստելու նախագահների հանդիպումները»:
Լեռնային Ղարաբաղ կատարելիք այցի մասին
«Մենք խոսում ենք բոլոր խաղացողների հետ, վաղը ԼՂ ենք ուղեւորվում, Ստեփանակերտում տեղի իշխանությունների հետ ենք հանդիպելու, ժամանակն է, որ նորից բանակցություններ սկսվեն, չենք կարող թույլ տալ, որ բռնություններ լինեն, բռնությունը վնասում է տնտեսություններին, ընտանիքներ է ոչնչացնում եւ պետք է դրական լուծում գտնենք: Մեր խնդիրն այն է, որ մենք աշխատենք միասին, միմյանց հետ կողք-կողքի կանգնենք եւ խրախուսենք բանակցությունները»:
«Լավրովյան» պլան կամ բանակցվող պլան
«Կարող եմ ես ձեզ ներկայացնել շրջանառվող պլանի մանրամասները, որը դուք նշում եք «Լավրովյան» պլան: Մենք այդ հասկացությունը չենք օգտագործում, կա պլան, որը շրջանառվում է, երեք մասից է բաղկացած, բայց ինձ համար տեղին չէ, որ ես մանրամասներ ներկայացնեմ: Պետք է կողմերն առանձին հարցերի շուրջ աշխատեն: Դիվանագիտության մեջ դա նման է թղթախաղ խաղալուն, բոլոր խաղաքարտերը միանգամից չեն բացվում: Երբ ինչ-որ պլան կա, ինչ-որ մի մաս կարող է փոփոխությունների կարիք ունենալ, մենք նախապես բոլոր մանրամասների մասին չենք խոսում»:
«ԱԳՆ-ները կաշխատեն, որից հետո, երբ լինեն ճիշտ պայմաններ, երկու նախագահները նստեն եւ խոսեն, իրենք էլ կարող են անհամաձայնության տեղիք տվող հարցերին անդրադառնալ եւ հասնել նրան, որ բոլոր կողմերը կարող են շահող դուրս գալ: Մենք չենք ասում դրան Լավրովի պլան, մենք գիտենք՝ դա որտեղից է եկել, բայց մենք ասում ենք՝ պլան-առաջարկ դիվանագիտական սեղանին»:
«Տարիների ընթացքում տարբեր պլաններ են եղել, այն ինչ այժմ սեղանին է գտնվում, դա տարբեր պլանների հղկված, փայլեցված մի տարբերակ է: Արդյո՞ք կրկնօրինակ է՝ ոչ: Սա նոր ուղիներ, նոր լուծումներ է դիտարկում, որը կարող է ընդունելի լինել հակամարտող կողմերի համար»: