AFFA բարեգործական հիմնադրամը Մասիսում կկառուցի առաջին ընտանեկան մարզական համալիրը
2017 թվականի մարտի 28-ին Մասիս քաղաքում տեղի ունեցավ քաղաքի առաջին ընտանեկան մարզահամալիրի կառուցման հիմնարկեքի հանդիսավոր արարողությունն ու Մասիսի Երիտասարդական  կենտրոնի  պաշտոնական բացման միջոցառումը:
Նախագծերն իրականացնում են Adibekyan Family Foundation for Advancement (AFFA) բարեգործական կազմակերպությունը  և վերջինիս կողմից ստեղծված Մասիսի զարգացման հիմնադրամը:
Adibekyan Family Foundation for Advancement (AFFA)  բարեգործական կազմակերպության հիմնադիր Գագիկ Ադիբեկյանը Մասիս քաղաքի առաջին ընտանեկան մարզահամալիրի հիմնարկեքի արարողության ընթացքում իր ելույթում ասաց.
«Մենք շատ ուրախ ենք այսօր ազդարարել Մասիս քաղաքի առաջին ընտանեկան մարզահամալիրի կառուցման մեկնարկը: Մեր նպատակը՝ միայն մարզական համալիր կառուցելը չէ, այլ նաև՝ Մասիսի տարբեր տարիքի բնակիչներին միավորող մեկ ընդհանուր հարթակ ստեղծելն է:  Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի այս մարզահամալիրը դառնա քաղաքի բնակիչների հանդիպման գլխավոր վայրերից մեկը, որտեղ մարդիկ կզբոսնեն, կզբաղվեն սպորտով, կշփվեն, կքննարկեն և կնախաձեռնեն Մասիսի կյանքը առավել լավ և երջանիկ դարձնելու նորանոր ծրագրեր»:
Սպորտային համալիրի հիմնարկեքի արարողության ժամանակ ընթերցվել է Մասիսի Երիտասարդական կենտրոնի՝ սերունդներին ուղղված ուղերձը, որը դրվել է պարկուճի մեջ: Այն Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամ, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, 2016 թվականի Ամառային օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը և 2002 թվականի ազատ ոճի ըմբշամարտի աշխարհի չեմպիոն Արամ Մարգարյանը տեղադրել են կառուցվող համալիրի հիմքում:
Ընտանեկան մարզահամալիրը ներառելու է մինի-ֆուտբոլի և բասկետբոլի բացօթյա  երկու մարզահրապարակ, մանկական հրապարակ, բակային պարապմունքների համար նախատեսված մարզական սարքավորումներով հագեցած գոտի: Նախագծի իրականացման համար նախատեսված ներդրումը կկազմի  շուրջ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Նախագծի իրականացումը ենթադրում է երկու փուլ. 2017 թվականի սեպտեմբերին  կբացվեն մարզական հրապարակները, իսկ համալիրի ամբողջական շինարարությունը կավարտվի 2018 թվականի հունիսին:
Նույն օրը տեղի ունեցավ նաև Մասիսի զարգացման հիմնադրամի կողմից ստեղծված Երիտասարդական կենտրոնի պաշտոնական բացումը: Մասիսի Երիտասարդական կենտրոնը գործունեություն է ծավալում երեք հիմնական ուղղություններով՝ կրթություն, սոցիալական նախագծեր և  կամավորություն: Ներկայումս  կենտրոն է այցելում 120  երեխա (մինչև  18 տարեկան):
Կրթական կենտրոնի  շրջանակներում  անցկացվում են անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուների դասընթացներ, գործում են գրականության, աշխարհագրության, թատերական և քննարկման խմբեր, ինչպես նաև՝ երաժշտական խմբակ և կինոսիրողների ակումբ:
Կենտրոնը նաև զբաղվում է Մասիս քաղաքի կյանքի որակի բարելավմանն ուղղված  սոցիալական նախագծերի իրականացմամբ, այդ թվում՝ Հայաստանի համայնքային կենտրոնների միջև կապերի ամրապնդմամբ: