«Յանդեքս»-ի մեկ կիլոմետրը հասել է 270 դրամի, հարկ չի վճարում. ահազանգում են տաքսիստները
Տաքսի ծառայություն իրականացնող անհատ վարորդները բողոքում են, որ իրենք օրինական ձեւով վճարում են լիցենզավորման վճարը, սակայն բազմաթիվ վարորդներ չեն լիցենզավորվում եւ տաքսի ծառայություն են մատուցում՝ անհավասար պայմաններ ստեղծելով իրենց համար: Այս մասին «Տեսակետ» մամուլի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանի տաքսի ծառայությունների գործատուների միության նախագահ Վահագն Սահակյանը՝ նշելով, որ լիցենզավորված վարորդները որպես դժգոհություն մի քանի ամիս չեն վճարել ամսական 12 հազար դրամ լիցենզավորման վճարները եւ ԴԱՀԿ-ից նամակներ են ստանում հաշիվների վրա կալանք դնելու մասին:
«Լիցենզավորման կարգի փոփոխությունների հետ կապված դաշտը մնում է բարձիթողի: Այն վարորդները, որոնք ընդունել են օրենքը, օրինապաշտ են եղել: Մյուս մասը տաքսի է վարում առանց հարկ վճարելու, մրցակցային դաշտն անհավասար է: Այս իրավիճակից օգտվել են ոչ միայն անպատասխանատու վարորդները, այլ նաեւ արտասահմանյան կազմակերպությունը՝ ի դեմս «Յանդեքս»-ի, որը հերքում է, որ տաքսի ծառայություն է: Իրենք ռեալ իրականացնում են տաքսի ծառայություն»,- ասաց Վահագն Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ «Յանդեքս» ընկերությունը 4-5 հազար մեքենա ունի, որոնցից մի մասն է միայն լիցենզավորված, նույնը նաեւ «Ջի-Ջի» ընկերության դեպքում է, սակայն վերջին ընկերությունն ունի մոտ 700 մեքենա:
«Երբ մի սուբյեկտը վճարում է հարկերը, կողքինը չի վճարում՝ առաջանում է ըմբոստություն: Ամիսներ շարունակ մարդիկ չեն վճարել ամսական 12 հազար դրամը: Դա որոշակի մարդկանց մոտ բողոքի ձեւ է: Այս վատ վիճակն առաջանալու մեջ տրանսպորտի նախարարության դերը մեծ է եղել: «Յանդեսք»-ը հայտարարում է, որ 4-5 հազար մեքենա ունի, որոնք լիցենզավորված չեն, չունեն հաշվիչներ: Տրամադրում են տեղեկանքներ, որ այդ մեքենաներն ունեն հաշվիչներ: Չափագիտության ազգային ինստիտուտն օրենք խախտելով, հեռախոսների վրա հաշվիչների առկայության մասին տեղեկանք է տալիս»,- ընդգծեց Հայաստանի տաքսի ծառայությունների գործատուների միության նախագահ:
Բանախոսը նշեց նաեւ, որ «Յանդեքս» ընկերությունը 1 միլիոն դոլարից ավելի գումար ծախսեց, դեմպինգ իրականացնելով՝ մուտք գործեց շուկա, հարկ չի վճարում եւ օգնում է անփույթ վարորդներին անօրինական աշխատել: «Յանդեքսի առաջին նպատակը շուկան գրավելն է: Կիլոմետրի արժեքը դարձել է նույնիսկ 270 դրամ»,- ընդգծեց Վահագն Սահակյանը: