Ֆրանսիայի նախագահի առաջատար թեկնածուն Արցախը անվանել է Ադրբեջանին նվիրված հայկական տարածք
Ֆրանսիայի նախագահի առաջատար թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը առաջին անգամ հրապարակավ իր տեսակետն է հայտնել Արցախի հիմնախնդրի վերաբերյալ: Nouvelles d’Arménie ամսագրին տված հարցազրույցում Արցախը անվանել է Ստալինի կողմից Հայաստանից պոկված եւ Ադրբեջանին նվիրված տարածք եւ Ադրբեջանին մեղադրել հայկական երկրորդ պետությունը զավթելու փորձի մեջ: Նա նշել է, որ ինչպես ֆրանսահայերը, այնպես էլ ինքը անհանգստացած են Արցախում տիրող իրավիճակով: «2016 թվականի ապրիլին Հարավային Կովկասում կրկին պայթյուն էր: Միջազգային հանրության անտարբերության պայմաններում Ադրբեջանը փորձեց ուժի միջոցով խլել Լեռնային Ղարաբաղը: Մահաբեր հարձակումն ավարտվեց անկայուն հրադադարի ռեժիմի հաստատմամբ»,- ասել է Ֆիյոնը, ապա շարունակել,- «Իրավիճակը պայթյունավտանգ է նաեւ այսօր: Լեռնային Ղարաբաղը վառոդով լի տակառ է տարածաշրջանում: Չպետք է մոռանալ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը ծագել է Ստալինի պատճառով, որը 1921 թվականին կամովին այն պոկել է Հայաստանից եւ նվիրել Ադրբեջանին: Հիմա այլ տարբերակ չկա, քան հիմնախնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով»:
Ֆրանսուա Ֆիյոնը անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թեմային: «Չպետք է մոռանալ ցեղասպանության զոհերին: Ցեղասպանության հետեւանքով Փոքր Ասիայում հայերը անհետացել են: 1.5 միլիոն հայ է ոչնչացվել»,- նշել է նախագահի թեկնածուն՝ խոստանալով ընտրվելու դեպքում ամեն տարի ապրիլի 24-ին ֆրանսահայերի հետ միասին ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Այն, որ Ֆրանսիայի նախագահները կամ նախագահի թեկնածուները ընտրություններից առաջ հանդես են գալիս Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը նպաստելու, այն քրեականացնելու եւ այլ նման խոստումներով ու հավաստիացումներով, նորություն չէ: Սակայն սա առաջին դեպքն է, որ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն հանդես է գալիս արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ արդարացի գնահատականներով եւ հայանպաստ դիրքերից:
Իհարկե, չպետք է հաշվի չառնել, որ Ֆրանսիայում ապրիլի 23-ին կայանալու են նախագահական ընտրություններ եւ Ֆիյոնի վերը նշված գնահատականների դրդապատճառը մոտ կես միլիոն ֆրանսահայերի համակրանքը շահելը կարող է լինել: Այնուամենայնիվ, անկախ նրանից, թե ինչ մղումներով է դա արվում, ինքնին կարեւոր է, որ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն եւ հնարավոր է՝ հաջորդ նախագահը արձանագրում է, որ Արցախը Հայաստանից պոկված եւ Ադրբեջանին նվիրված հայկական տարածք է, որը Ադրբեջանը փորձում է ուժով հետ վերցնել: Դա կարեւոր է, եթե նույնիսկ նկատի առնենք, որ նախագահ դառնալու դեպքում Ֆրանսուա Ֆիյոնը, ամենայն հավանականությամբ, կխուսափի նույն ձեւակերպումներից եւ ավելի չեզոք դիրքերից հանդես կգա:
Հարկ է նշել, որ Ֆրանսուա Ֆիյոնի հարցազրույցը բավական մեծ աղմուկ է հանել Ադրբեջանում: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները իսկական թունոտ արշավ են ծավալել նախագահի թեկնածուի դեմ՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ նա չի ընտրվի: