«ՀԺ»․ Առանց խուճապի․ կառավարությունը մտադիր է նոր պարտք ներգրավել
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել առաջիկայում նախատեսվող պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման վերաբերյալ: Դրանից ստացվում է, որ կառավարությունը մտադիր է հսկայական ծավալի նոր պարտք ներգրավել:
Ըստ հաղորդագրության, ապրիլի 29-ին վաճառվելու էին ընդհանուր առմամբ 600 միլիարդ դրամի, կամ մոտ 1.2 միլիարդ դոլարի պարտատոմսեր: Դա կնշանակեր, որ մեր պետական պարտքը հասնելու էր 7.2 միլիարդ դոլարի: Սակայն մեզ հետ զրույցում ՀՀ ֆինանսների նախարարության պետական պարտքի կառավարման վարչության պետ Արշալույս Մարգարյանը պարզաբանեց, որ հաղորդագրության մեջ նշված ծավալը տվյալ դեպքում ունի խիստ պայմանական նշանակություն, եւ նրա հավաստմամբ, այս տարվա ընթացքում պարտատոմսերի միջոցով ներգրավված լրացուցիչ պարտքը կլինի մոտ 45 միլիարդ դրամ կամ 100 միլիոն դոլար: Բայց ներկայումս ՀՀ պետական պարտքը գերազանցում է 5.9 միլիարդ դոլարը, ինչը առանց այդ էլ մտահոգիչ ցուցանիշ է: