Լեզվի տեսչությունը լուծարելու մասին որոշման նախագիծը կառավարության նիստի օրակարգից հանվեց
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության կրթության եւ լեզվի պետական տեսչությունները լուծարելու մասին որոշման նախագիծը հանվել է կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգից:
Կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից պարզաբանեցին, որ պատճառը լրացուցիչ քննարկումների անհրաժեշտությունն է: Թե հատկապես ինչի շուրջ են լինելու այդ քննարկումները, որքան ժամանակ կտեւեն ու դրանից հետո նախագիծըը երբ կվերադառնա օրակարգ, գործադրից չմանրամասնեցին:
Հիշեցնենք, որ համապատասխան նախագիծն արդեն բավական ժամանակ է` շրջանառվում է: Այն հիմնականում վերաբերում է կրթության պետական տեսչությունը լուծարելուն եւ դրա փոխարեն կրթության տեսչական մարմին ստեղծելուն: Լեզվի պետական տեսչությունը լուծարելու մասին հպանցիկ է գրված, իսկ այդ կառույցի փոխարեն նորը նախագծում չի առաջարկվում:
Կրթության եւ գիտության նախարարութունը Լեզվի պետական տեսչությունը լուծարելու վերաբերյալ բացասական կարծիք էր հայտնել: Դրան դեմ են արտահայտվել նաեւ բազմաթիվ մտավորականներ: