Ազնավուրին նվիրված բալետային ներկայացումը նրա կենսագրության մետաֆորան է. Ռուդոլֆ Խառատյան
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի խաղացանկի մեջ է մտնելու լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված բալետային ներկայացումը՝ «Լա Բոհեմը»: Պրեմիերան կկայանա մայիսի 29-ին` ժամը 19:00-ին: Այսօր՝ մայիսի 26-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը եւ «Լա Բոհեմ»-ի սցենարի հեղինակ, բեմադրող խորեոգրաֆ Ռուդոլֆ Խառատյանը մանրամասներ ներկայացրին ներկայացումից:
«Բալետը մտնելու է թատրոնի խաղացանկի մեջ եւ շարունակաբար խաղացվելու է: Շառլ Ազնավուրն այն երեւույթն է, որը ճեղքել է ժամանակը, դուրս է եկել ժամանակից եւ դարձել է հավերժություն իր երգերով, իր արվեստով: Այդ արվեստը բաղկացած է նրա ֆիզիկական կերպարից, որը շատ ցայտուն էր բեմի վրա, նրա ձայնից, որը շատ հատուկ է (եւ փիլիսոփայական խոսքերը, որոնք իր երգերում կան), եւ երաժշտությունից: Այս 4-ին այսօր միանում է բալետային այն ձեւը, որով բնությունը պետք է հարստանա: Ես վերցրել եմ 12 երգ: Դա, այսպես ասած, նրա կենսագրության մետաֆորան է, կենսագրությունը չէ, այն մասն է, որը կարելի է գեղարվեստական ձեւով արտահայտել»,- ասաց Խառատյանը:
1 գործողությամբ ներկայացման գլխավոր դերերում հանդես են գալու օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի պարողներ Գարեգին Բաբելյանը, Անդրանիկ Աբովյանը, Տաթեւիկ Գրիգորյանը եւ Կարինա Շիկանյանը: Ներկայացման սցենարի մեջ իր մասնակցությունն է ունեցել ինքը՝ Շառլ Ազնավուրը:
«Բոլոր ընտրված երգերն ուղարկվում էին նրան, եւ նա իր համաձայնությունը տալիս էր, ասում էր՝ գոհ է, թե` գոհ չէ, սցենարը համոզում է իրեն, թե` չի համոզում»,- ասաց Խառատյանը` մի փոքր փակագծեր բացելով բեմադրության մասին. հանդիսատեսը բեմի վրա կտեսնի անվաչմուշկներով, հեծանիվներով կերպարներ, որոնց միջոցով կներկայացվի մեծ քաղաքի եռուզեռը:
«Լա Բոհեմը» միայն Հայաստանում չի խաղացվելու: Թատրոնն այս ներկայացմամբ շրջագայելու նպատակ ունի: Կոնստանտին Օրբելյանն ընդգծում է, որ Ազնավուրին սիրում են աշխարհի բոլոր ծայրերում, եւ ամեն տեղ էլ մարդիկ բալետը դիտելու ցանկություն կունենան:
«Անկասկած բալետը շատ հայտնի է լինելու եւ ոչ միայն այստեղ, ոչ միայն այստեղ եկող զբոսաշրջիկների շրջանում: Վստահ եմ, որ շատ հայտնի կլինի ամեն տեղ, որտեղ Ազնավուրի երաժշտությունը սիրված է, եւ այդպես է ողջ աշխարհում ՝ Ռուսաստանում, Եվրոպայում, այդ թվում՝ Ֆրանսիայում եւ ֆրանսախոս երկրներում, Կանադայում, ԱՄՆ-ում»,- ասաց նա:
Շառլ Ազնավուրը ներկա է գտնվելու պրեմիերային, որն ընդգրկված է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակաբաշխության պաշտոնական ծրագրում: Ներկայացումը խաղացվելու է նաեւ հուլիսի 4-ին եւ 7-ին: Տոմսերն արժեն 1000-8000 դրամ: