«Ինչո՞ւ են ռումբ գցում, չգիտե՞ն, որ ներքեւում մարդիկ կան». «Ավրորա»-ի դափնեկիր Թոմ Քաթինա
«Մի փոքր շփոթվեցի, ներեցեք, չգիտեմ ինչ ասել, ինչ անել: Աստված իմ»,- այսպես արձագանքեց Սուդանում աշխատող ամերիկացի բժիշկ Թոմ Քաթինան, երբ շանսոնիե Շառլ Ազնավուրը հայտարարեց նրա անունը` որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի:
Հետո բժիշկ Քաթինան շնորհակալություն հայտնեց մրցանակի հիմնադիրներին, ընտրող հանձնաժողովին, այն կազմակերպությանը, որը կառավարում է իր աշխատած հիվանդանոցը, հայ ժողովրդին` այն հյուրընկալության համար, որի նմանը երբեւէ չէր տեսել:
Այնուհետեւ մրցանակի դափնեկիրը մի պատմություն արեց:
«Ընդամենը մի քանի տարի առաջ մենք հիվանդանոցում ջանասիրաբար աշխատում էինք, երբ լսեցինք, թե ինչպես «Սու 24» ռմբակոծիչն անցնում է մեր գլխավերեւով: Անմիջապես վազեցինք, տեսանք, թե ինչպես են սկսում ռումբերը ցած գցել, եւ իմ առաջին զգացողությունը հետեւյալն էր`ի՞նչ են անում նրանք, չգիտե՞ն, որ ներքեւում մարդիկ կան: Ես, կարծես թե, վանդակի մեջ փակված մի կենդանի լինեի, որը չէր կարողանում փախչել: Հետո ինքս ինձ համար պարզեցի, որ մարդկանց կյանքը նրանց ընդհանրապես չէր հետաքրքրում, եւ ես գիտակցեցի, որ սա է հենց մեր խնդիրների հիմքը, որ ոմանք ընդհանրապես մտահոգված չեն այլոց կյանքի արժեքով, եւ մի խումբը մտածում է, որ իր կյանքը շատ ավելի արժեքավոր է այլոց կյանքերի համեմատությամբ: Հետեւաբար, սա ինձ համար շատ խորքային դաս էր, ես կարծում եմ, որ իմ կյանքը ապաստարանում պատսպարված մարդկանց կյանքին համարժեք է եւ ուրախ կլինեմ, եթե կարողանամ այդ զգացողությունը տարածել, ինչը մեկ քայլ առաջ կլինի Սուդանում ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ»,- ասաց «Ավրորայի» դափնեկիր բժիշկը եւ իրենց անապահով երկրներ վերադարձողների համար Աստծուց պաշտպանություն խնդրեց:
Բեմում Թոմ Քաթինան պատմեց նաեւ իր ապրումների մասին, որոնք ունենում է մահվան դեմ-հանդիման կանգնած ու կարծես բզկտված հիվանդներին տեսնելով, երբ թվում է` ուր որ է կհանձնվի, երբ մտածում է` ինչո՞ւ այդ ռումբներից մեկն էլ իրենց գլխին չի ընկնում եւ միանգամից վերջ տալիս ամեն ինչին, բայց հետո իրեն ապավինող մարդկանցից որեւէ մեկից մի ջերմ խոսք է լսում ու իրեն թափ է տալիս:
«Երբ նման բաներ են պատահում, մտածում ես՝ ուրիշ աշխատանք կանեիր, օրինակ, հաշվապահություն, որովհետեւ թվերը չեն արնահոսում, հետո մի բան քեզ հետ է բերում… Բոլորն էլ իրենց մեջ ունեն Աստծո կայծը, օգտվեք այդ կայծից»,- ուրիշներին օգտակար լինել հորդորեց բժիշկը:
«Ես հուսով եմ, որ մարդիկ կդադարեն իրար սպանել»,- օրվա միջոցառումների ամենավերջում էլ լավատեսություն հայտնեց նա:
«Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի համար սահմանված դրամական պարգեւը 100 հազար ԱՄՆ դոլար է: Եվս 1 միլիոն դոլար նրա ընտրությամբ կշնորհվի այն երեք կազմակերպություններին, որոնք ոգեշնչել են իրեն եւ որոնք շարունակելու են այդ գումարով օգտակար լինել մարդկանց:
Այդ երեք կազմակերպություններն են.
• Աֆրիկյան առաքելության առողջապահական հիմնադրամ (AMHF), ԱՄՆ
• Aktion Canchanabury, Գերմանիա
• Կաթոլիկ առողջապահական առաքելության խորհուրդ (CMMB), ԱՄՆ
Հենց վերջինն էլ 2007 թվականին բժիշկ Քաթինային, որպես կամավորի, ԱՄՆ-ից ուղարկել է Սուդանում աշխատելու: Նա, իհարկե, ցանկանում է տուն վերադառնալ, բայց մինչ այդ` նպատակ ունի վերապատրաստել այնտեղ աշխատող բժիշկներին, որոնք կկարողանան փոխարինել իրեն:
Սուդանում հաստատված կաթոլիկ միսիոներ Թոմ Քաթինան մշտական ներկայություն ունեցող միակ վիրաբույժն է Սուդանի քաղաքացիական պատերազմից տուժած Նուբա լեռներում, որի բնակչությունը կես միլիոնից ավելի է: Բժիշկ Թոմ Քաթինան օրական մինչեւ 400 հիվանդ է ընդունում, եւ շաբաթը 7 օր օրը 24 ժամ հասանելի է հեռախոսով: