Ցեղասպանության թանգարանը դուրս կբերվի ԳԱ ակադեմիայի համակարգից եւ կստանա նոր կարգավիճակ
Մեր տեղեկություններով, քննարկվում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) համակարգից դուրս բերելու եւ այլ կարգավիճակ ու նաեւ առավել մեծ ինքնուրույնություն շնորհելու հարցը:
Այս ամենը դեռեւս պաշտոնական հաստատում չի ստանում, բայց մեզ հայտնի դարձավ, որ մոտավորապես տասը օր հետո այդ մասին արդեն կհայտարարվի: Փոփոխություն կլինի նաեւ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնելու կարգում. պաշտոնը կլինի ոչ թե ընտրովի, ինչպես եղել է մինչեւ այժմ, այլ նշանակովի:
Հիշեցնենք, որ արդեն բավական երկար ժամանակ է, ինչ հայտարարվել է ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթ, բայց դա այդպես էլ չէր կազմակերպվում:
Սկզբում ակադեմիայում հրաժարվում էին հրապարակել, թե ովքեր են առաջադրված թեկնածուները` պատճառաբանելով, որ հնարավոր է որեւէ մեկը ի վերջո չցանկանա մրցույթին մասնակցել, ու նրա անունը նշելն էլ, այդպիսով, անտեղի լինի:
Այն ժամանակ տեղեկություններ կային, որ Ցեղասպանության թանգարանի տնօրենի պաշտոնի հավակնորդներից մեկը պատմաբան Արման Կիրակոսյանն է, բայց մրցույթին նրա մասնակցությունը կլինի այն դեպքում, եթե ազատվի Ավստրիայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնից եւ նրա փոխարեն նշանակվի ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը: Դա, ինչպես հայտնի է, տեղի չունեցավ, եւ Հարությունյանը նշանակվեց ՀՀ արդարադատության նախարար:
Այժմ, ահա, քննարկվում է Ցեղասպանության թանգարանի կարգավիճակի փոփոխության հարցը: Ըստ ամենայնի, տնօրենի պաշտոնում կվերանշանակվի Հայկ Դեմոյանը` այդպիսով միաժամանակ ազատվելով ակադեմիայում շատերի անբարյացակամ վերաբերմունքին առնչվելու անհրաժեշտությունից: