Ծխելու համար 10 հազար դոլար տուգանքի մասին օրինակի համար է ասվել. Ալեքսանդր Բազարչյան
Ծխելու համար 10 հազար դոլարին համարժեք դրամի չափով տուգանք չի լինի, սիգարետն էլ 3-4 անգամ չի թանկանա:
Առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանի աղմկահարույց հայտարարության վերաբերյալ այս պարզաբանումը ՀՀ ԱՆ առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանինն է: Մեր զրույցում նա նշեց, որ այդպիսի մեծ թվերի մասին խոսելիս` ընդամենը նկատի է առնվում այն փիլիսոփայությունը, որը դրված է ձեռնարկված օրենսդրական փոփոխությունների հիմքում:
«Այս պահի դրությամբ մշակվում է օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծ, որը քննարկման առարկա է դառնալու հասարակության մեջ: Այդ փոփոխությունների փիլիսոփայություն է, որ կլինեն տուգանքներ եւ դրանք հիմնականում ուղղված են լինելու ոչ թե քաղաքացուն (չնայած քաղաքացին էլ կարող է տուգանվել), այլ այն հաստատություններին, որոնք չեն ապահովել անհրաժեշտ պայմաններ մարդկանց համար: Եվ 10 հազար դոլար դոլարի մասին ասվել է «օրինակ, ասենք, 10 հազար դոլար» իմաստով»: Խոսքը վերաբերում է հարաբերական տուգանքներին: Այս պահի դրությամբ նույնիսկ քննարկվող թիվ չկա, թե ինչ ծավալի է լինելու տուգանքը եւ ֆիքսված նմանատիպ թիվ չկա»,- ասաց Ալեքսնադր Բազարչյանը:
Ըստ նրա, օրենսդրական փոփոխություններ նախագիծն անգամ մշակված չէ: Աշխատանքները դեռեւս մասնագիտական քննարկումների մակարդակում են: Նախատեսվում է, որ արդեն մշակված փաստաթուղթ կլինի ընթացիկ տարվա նոյեմբերին եւ այն կներկայացվի հանրային քննարկման:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում երեկ խոսել էր ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակում ձեռնարկվելիք քայլերի մասին,  ու նաեւ նշել, որ նախատեսվում է հասարակական վայրերում ծխելու միանշանակ եւ համապարփակ արգելք, իսկ արգելքը խախտելու դեպքում առաջարկվում է տուգանք` 10 հազար դոլարին համարժեք դրամի չափով:
«Միայն մեծ տուգանքներով կարելի է վերացնել երեւույթը, հակառակ դեպքում դա ուղղակի բյուջեն լցնելու աղբյուր կդառնա»,- համոզմունք էր հայտնել նա: Միեւնույն ժամանակ պարզաբանել էր, որ տուգանքը ոչ թե ծխողներին է վերաբերելու, այլ հասարակական վայրի սեփականատիրոջը:
Երեկ` ծխախոտի դեմ պայքարի միջազգային օրվա առիթով կազմակերպված միջոցառումների ընթացքում նաեւ հայտարարվել էր, որ ծխախոտի գինը նույնպես նախատեսվում է բարձրացնել 3-4 անգամ: