Տեղեկատվական վակուում է առաջացել, որ լցվում է ադրբեջանական հոսքերով.վիճելի որոշման հետքը
Հայկական կողմերին մեղադրելով հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ՝ ադրբեջանական իշխանություններն իրականում փորձում են քողարկել իրենց պատասխանատվությունը Արցախի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում լարվածության սրման համար: Այս մասին news.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյան:
Այս կերպ նա մեկնաբանել է օրերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության՝ հայկական կողմին ուղղված մեղադրանքը, թե Արցախի ՊԲ-ն գնդակոծում է Ադրբեջանի տարածքը: Բացի այդ Բաքուն սպառնացել էր հրետանային հարված հասցնել ԼՂՀ բնակավայրերին։ Իսկ այդ հայտարարությունից առաջ եւ հետո տեղական տարբեր լրատվամիջոցներ, հղում տալով իրենց եւ ադրբեջանական աղբյուներին, սկսեցին տեղեկություններ հայտնել շփման գծում ադրբեջանական զինուծի կրակոցից Արցախի ՊԲ-ի զինծառայողի ծանր վիրավորվելու մասին, ինչպես նաեւ քիչ չէին տեղեկություներն այս կամ այն սահմանամերձ բնակավայրի գնդակոծման վերաբերյալ:
Ադրբեջանական զինուժը գնդակոծել էր Տավուշ մարզի սահմանամերձ երկու գյուղ՝ Բաղանիսը եւ Կոթին: Այս տեղեկությունները հետո հաստատվեցին:
Առաջնագծում օպերատիվ իրավիճակի մասին տեղեկատվության ամենօրյա ռեժիմով չտրամադրելու պաշտոնական  որոշումից հետո հայակական տեղեկատվական դաշտում խառնաշփոթ է առաջացել: Սա մեծապես պայմանավորված է պաշտոնական ճշգրիտ տեղեկատվության վակուումով, որն իր հերթին հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի ամեն վայրկյան սրացումը հանրային սպասումների ֆոնին պարարտ հող է ստեղծում ադրբեջանական տեղեկատվության ներթափանցման համար: Տեղեկատվական վակուումը ինտերնետի դարում ու պատերազմի ամենօրյա սպառնալիքի պայմանններում, լցվում է հակառակորդ կողմի ինֆորմացիոն հոսքերով:
Սա հանրության շրջանում խառնաշփոթ ստեղծելու եւ սեփական պաշտոնական տեղեկատվության աղբյուրների նկատմամբ վստահության թուլացման համար ուղիղ ճանապարհ է: Հենց այդ պատճառով, հայկական կողմը անընդհատ ստիպված է լինում տարբեր մակարդակներով հերքել ադրբեջանական տեղեկատվությունը: Վերջին օրերին ՀՀ ՊՆ եւ ԱՀ ՊԲ մամուլի խոսնակները հիմնականում դրանով են զբաղված: Այս ամենից հետո, դժվար է ասել, թե որքանով էր օպերատիվ տեղեկատվություն տրամադրելու ամենօրյա ռեժիմը խախտելու մասին որոշումը «խորապես մտածված» եւ ինչ արդյունքների կարող է այն հանգեցնել:
Վերջին օրերի իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ հայկական տեղեկատվական դաշտում ադրբեջանական աղբյուրների դիրքերն է միայն ամրապնդվում: Սա, իհարկե, նաեւ մեդիագրագիտության խնդիր է, սակայն արդյունքում հայկական պաշտոնական աղբյուրները վերածվել են «հրշեջների» եւ հանգցնում են սեփական մեդիա դաշտում հակառակորդ պետության առաջացրած տեղեկատվական հրդեհները: Չէ, որ արդի պատերազմներն որքան մարտի դաշտերում են ընթանում, այնքան էլ հեռուստացույցում ու համացանցում:
Ուստի պատահական չէ, որ Արծրուն Հովհաննիսյանի ու Սենոր Հասրաթյանի հերքում-մեկնաբանություններին միացավ նաեւ ԱՀ ԱԳՆ խոսնակ Արտակ Ներսիսյանը:
Նա նախ նշեց, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն արդեն հերքել է ադրբեջանական կողմի մեղադրանքը, թե հայկական կողմը խախտում է զինադադարի ռեժիմը։
«Մենք, մեր հերթին, բազմիցս նշել ենք, որ հայկական կողմերին մեղադրելով հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ՝ ադրբեջանական իշխանություններն իրականում փորձում են քողարկել իրենց պատասխանատվությունը Արցախի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում լարվածության սրման համար եւ խաթարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը։ Ինչ վերաբերում է Արցախի Հանրապետության տարածքի խորքում գտնվող բնակավայրերը գնդակոծելու Ադրբեջանի սպառնալիքներին, ապա դա ծայրաստիճան անպատասխանատու հայտարարություն է»,- ասաց նա։
Նա նաեւ հիշեցրերց, որ ադրբեջանական կողմն առաջին անգամ չէ հանդես գալիս նման հայտարարություններով։
«Այսպես, դեռեւս 2016 թ. ապրիլին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը սպառնացել էր հրթիռային հարված հասցնել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտին։ Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ադրբեջանական կողմն ինքն իրեն հաշիվ չի տալիս իր գործողությունների ու հայտարարությունների համար, քանի որ նման սպառնալիքներն իրագործելու ցանկացած փորձ հղի է միանգամայն կանխատեսելի ու անչափ վտանգավոր հետեւանքներով, առաջին հերթին հենց իր՝ Ադրբեջանի համար», - եզրափակում է Արցախի ԱԳՆ խոսնակ Արտակ Ներսիսյանը: