«Գլուխդ էիր գովում, թե 19.75 եմ ստանալու: Դու զրո´ ես». մայրը հանդիմանում էր երեխային
Միասնական քննություններն այսօր մեկնարկեցին: Դիմորդների եւ միաժամանակ շրջանավարտների գիտելիքները ստուգվել են աշխարհագրություն, կենսաբանություն եւ համաշխարհային պատմություն առարկաներից:
Նշված քննությունների անցկացման համար ձեւավորված 13 քննական կենտրոններից 2-ը գտնվում է մայրաքաղաք Երեւանում:
Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան համար 190 դպրոցում տեղակայված կենտրոնից վերջինը դուրս եկած դիմորդը կենսաբանություն առարկայից հանրապետական օլիպիադայում հաղթող ճանաչված Գեղամ Ստեփանյանն էր: Նա այդ օրն էլ քննություն էր հանձնել կենսաբանությունից: Հույս ուներ, որ հնարավոր ամենաբարձր գնահատականն է ստանալու եւ ընդունվելու է Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի բուժական գործ ֆակուլտետ` անվճար սովորելու իրավունքով:
Գեղամը հուլիսին նաեւ մասնակցելու է Անգլիայում կայանալիք կենսաբանության միջազգային օլիմպիադային: Լավատես է, որ մեդալով է վերադառնալու, ինչը նույնպես ճանապարհ կհարթի դեպի անվճար բարձրագույն կրթություն:
Ինչ վերաբերում է կենսաբանություն առարկայի քննական թեստերի բարդության աստիճանին, մեր զրուցակից դիմորդն ասաց. «Թեստերն այս տարի համեմատաբար ավելի հեշտ էին, ըստ իս: Կամ` ես եմ ավելի շատ պարապել, չգիտեմ: Բայց շատ լավ էին կազմված թեստերը, բոլորը գրեցի հերթականությամբ եւ, ըստ իս, բոլորը ճիշտ: Իհարկե, թեստերի բարդությունը կապ չունի, ավելի շատ աշխատասիրությունն է կարեւոր, քանի որ հիմա շտեմարաններ կան, բոլոր հարցերի պատասխաններն այնտեղ առկա են»:
Նա հաստատեց, որ բարձր գնահատական ստանալուն կարող են օգնել շատ աշխատանքն ու դրա արդյունքում այսպես կոչված «զուբրիտը», ինչն իհարկե, ընդգծեց, որ իրեն չի վերաբերում:
Դիմորդը քննությունների ընթացքից նույնպես գոհունակություն հայտնեց: «Ստուգող հանձնաժողովը շատ լավն էր, ոչ մի լարվածություն չկար, ես դուրս եկա ամենավերջինը, նույնիսկ մի երկու-երեք րոպե էլ ուշ: Մի տասը անգամ ստուգեցի»,- ժպտաց նա:
Մեր մյուս զրուցակից դիմորդ Աննա Սարգսյանը նույնպես ապագա բժիշկ է: Նա եւս կենսաբանությունից քննություն էր հանձնել ու հույս ուներ, որ 19 միավորից բարձր է վաստակելու եւ անվճար ընդունվի բժշկական համալսարանի բուժական գործ ֆակուլտետ:
«Թեստն ինձ համար այնքան էլ դժվար չէր, որովհետեւ հիմնականում այն թեմաներից էր, որոնց ես լավ տիրապետում եմ: Հիմնականում հեշտ հարցեր էին, բայց կային հարցեր, որոնք ուղղակի շփոթեցնող էին ու շատ հեշտությամբ մարդկանց կարող էին կասկածի մեջ գցել: Իմ դեպքում այդպիսի առաջադրանքները չորսն էին»,- նկատեց դիմորդը:
Բայց այսօր ոչ բոլոր քննություն հանձնողներն էին, որ գոհ էին քննական առաջադրանքների բարդության աստիճանից: Համար 190 դպրոցի բակում ականատես եղանք, թե ինչպես է դիմորդ մի աղջիկ լաց լինում, իսկ նրա գլխին թափվում էր մոր ցասումը: Ինչպես հասկացվեց նրա հանդիմանության տարափից, դուստրը լացել էր նաեւ քննական կենտրոնում, որովհետեւ առաջադրանքները դժվար էին թվացել: «Ով դուրս էր գալիս, ասում էր` Ն...ն լացում է», «Գլուխդ էիր գովում, թե 19.75 եմ ստանալու: Դու զրո´ ես», «Դե հիմա տես, թե քիմիան ինչպես ես պարապելու»,- չէր հանդարտվում մայրը` լացից կարմրած քթով աղջկան անխնա վիրավորելով կես-ռուսերեն, կես-հայերեն խոսքերով:
Հ.Գ. Աշխարհագրություն առարկայից քննություն հանձնելու համար հայտագրվել է 271 դիմորդ, կենսաբանությունից` 1171, համաշխարհային պատմությունից` 88: Նախորդ տարի դիմորդների թիվը եղել է համապատասխանաբար 337, 1290 եւ 128: