Քաղաքացիների կարծիքով` 2018 թվականին Սերժ Սարգսյանը կդառնա վարչապետ
Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններից հետո երկիրն անցավ կառավարման նոր՝ խորհրդարանական համակարգին, եւ 2018 թվականից հետո վարչապետը լինելու է թիվ մեկ պետական պաշտոնյան:
Armtimes.com-ը հարցում անցկացրեց քաղաքացիների շրջանում՝ պարզելու նրանց կանխատեսումները վարչապետի թեկնածուի հարցում, եւ առհասարակ` կարծիքները կառավարման նոր համակարգի վերաբերյալ: Քաղաքացիների մեծ մասը համոզված են, որ Սերժ Սարգսյանը կդառնա վարչապետ, այլապես չէր կատարի նման փոփոխություններ: Մի մասն էլ կարծում է, որ եթե նույնիսկ Սերժ Սարգսյանը չդառնա վարչապետ, իշխանությունը կհանձնվի իրեն հարմար որևէ մեկին, քանի որ ամեն ինչ նրա ձեռքերում է: Հասարակությունը որևէ փոփոխության հույս չունի: Հարցի պատասխանից հետո մեծ մասը բողոքում էին իրենց սոցիալական պայմաններից, մեղադրում ներկայիս իշխանությանը և ցավով փաստում, որ ոչինչ էլ չի փոխվելու:
Մոտավորապես՝ 20 հարցվածից միայն մեկը կարծիք հայտնեց, թե Սերժ Սարգսյանը չի դառնա վարչապետ, բայց ասաց նաեւ, որ սա չի նշանակում, թե նա կհանձնի իշխանությունը. ղեկավարությունը կմնա նրա ձեռքում:
Սերժ Սարգսյանը իշխանությունը երբեք չի հանձնի. քաղաքացիներից շատերն այսպես են կարծում, որոշ մարդիկ էլ առհասարակ հետաքրքված չեն ընտրություններով, կառավարման նոր համակարգով և տեղյակ չեն երկրում կատարվող իրադարձություններից, բայց կարծում են, որ բոլոր պայմաններում հաղթելու է Սերժ Սարգսյանը:
«Տեղյակ չեմ ընդհանրապես, բայց իմ կարծիքով Սերժ Սարգսյանը կհաղթի, ընդհանուր առմամբ, էդ էլ «по слухам»»,- պատասխանեց հարցված քաղաքացիներից ամենաերիտասարդը, ով տեղյակ չէր ո՛չ սահմանադրական փոփոխություններից, ո՛չ էլ նոր կառավարման համակարգից:
«Ում ձեռքում փողը կա, ում ձեռքում ուժը կա, առաջնայնությունը նրանն էլ կլինի»,-ասում է մեկ այլ քաղաքացի: