Վաղը Երեւանում 34 աստիճան շոգ կլինի, որոշ տեղեր` +36. սպասվում են նաեւ երեկոյան անձրեւներ
Վաղվանից սկսած ամառն իրեն զգացնել կտա: Մերձավոր Արեւելքից, մասնավորապես Սիրիայից հանրապետություն ներթափանցող  տաք օդային հոսանքները կնպաստեն ջերմաստիճանի բարձրացմանը: Ամենատաքը կլինի Արարատյան դաշտում, այդ թվում` Երեւանում եւ Սյունիքի հովտային շրջաններում:
Եղանակի մասին կանխատեսումները մեր զրույցում ներկայացրեց ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Կանխատեսվում է, որ մայրաքաղաքում օդի ջերմաստիճանը կհասնի +34 աստիճանի, Սյունիքի հովտային գոտիներում` +35 +36-ի:
Ամենազով եղանակը դիտվելու է Շիրակում, Արագածոտնի եւ Գեղարքունիքի լեռնային շրջաններում: Այստեղ օդի ջերմաստիճանը կլինի մինչեւ +25 +26-ի սահմաններում:
«Բայց անկախ բարձր ջեմային ֆոնից, որ սպասում ենք, լինելու են անկայուն եղանակային պայմաններ: Այսինքն` երեկոյան ժամերին, հատկապես հանրապետության հյուսիսային կեսում` Շիրակ, Լոռի, Տավուշ, Արագածոտնի եւ Կոտայքի լեռներ, Գեղարքունիք, սպասվում է  անձրեւ եւ ամպրոպ, իսկ մնացած շրջաններում` Արագածոտնի եւ Կոտայքի նախալեռներ, Երեւան, Արարատյան դաշտ, Վայոց ձոր եւ Սյունիք, կանխատեսվում են երեկոյան ամպրոպային բնույթի կարճատեւ անձրեւներ, բայց` զուտ երակային: Այսինքն` ոչ բոլոր բնակավայրերում կամ ոչ ամբողջ բնակավայրում դրանք կդիտվեն»,- ասաց Սուրենյանը:
Հունիսին սպասվող եղանակը կլինի նորմայի սահմաններում, իսկ ահա հուլիս-օգոստոս ամիսներին կգրանցվի օդի առավել բարձր ջերմաստիճան, որը կլինի նորմայից բարձր` 2-3 աստիճանով: