Այդ հրեշտակը կոռուպցիայի դեմ պայքարելու քաղաքական կամք ունի՞. Նիկոլ Փաշինյան
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն արտահերթ նիստի ժամանակ հանդես եկավ ելույթով՝ անդրադառնալով կառավարության՝ հակակոռուպցիոն հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությանը: Նիկոլ Փաշինյանը կարեւոր համարեց օրենսդրական նախագիծը խորհրդարանին ներկայացրած Արփինե Հովհաննիսյանի եւ քաղաքացիական հասարակության ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, այնուամենայնիվ, պատգամավորը որոշ հարցեր առաջ քաշեց:
«Մենք ինչ ենք ասում՝ այս հակակոռուպցիոն մարմնի անդամները պետք է շատ լավ տիրապետեն բազմաթիվ բաների, եթե մի քիչ գրոտեսկի վերածենք, կոպիտ ասում ենք՝ պետք է գերազանց ավարտած լինեն Օքսֆորդը, գերազանց ավարտած պետք է լինեն Քեմբրիջը, իրենց կյանքում պետք է տիրապետեն ամեն ինչի, բոլոր օրենքները շատ լավ իմանան, լինեն հրեշտակային անձնավորություններ, որ գնանք իրենց հարեւաններին հարցնենք՝ ով է այս մարդը, ասեն՝ սուրբ է այդ մարդը, հրեշտակ է մոտավորապես: Այս ամեն ինչը լավ է եւ ճիշտ է, բայց կա հաջորդ հարցը՝ այդ հրեշտակը կոռուպցիայի դեմ պայքարելու քաղաքական կամք ունի՞ »,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ այդ «հրեշտակը» կարող է նստել հակակոռուպցիոն մարմնի անդամի աթոռին եւ 5-6 տարի հրեշտակի նման թեւածել Հայաստանի կոռումպացված պետական համակարգի վրա եւ «հրեշտակային» կանխավարկածով որեւէ մեկին որեւէ անհարմարություն պատճառի:
Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի անդամի կենսագրությունից պետք է պարզ լինի, որ վերջինս կոռուպցիայի դեմ պայքարի քաղաքական կամք ունի եւ լինելով հանձնաժողովի անդամ պետք է անի ոչ թե այն ինչը կարող է անել, այլ այն, թե ինչի պահանջարկ կա:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարմնում ընդդիմության դերակատարությանը, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ նման հարցերի քննարկման ժամանակ միշտ խոսվել է ընդդիմությանը լիազորություններ տալու մասին: «Այս իրավիճակում կամ պետք է որոշակի արտոնություն ունենա ընդդիմությունը, կամ էլ սա պետք է լինի ոչ թե կոլեգիալ մարմին, այլ գլխավոր դատախազության նման ղեկավար այդ հանձնաժողովին, որի թեկնածությունն առաջարկելու իրավունք պետք է ունենա ընդդիմությունը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ այս փաստարկին իշխանությունը միշտ հակափաստարկ է ներկայացնում, թե քաղաքականացվում է գործընթացը, եւ եթե ընդդիմադիր ղեկավար լինի նման հանձնաժողովում, ապա «կհետապնդի» իշխանության ներկայացուցիչներին:
«Սա շատ հետաքրքիր եւ միեւնույն ժամանակ տարօրինակ հակափաստարկ է: Ինչո՞ւ, որովհետեւ բազմաթիվ պաշտոնյաներ, այդ թվում գլխավոր դատախազը, փաստացի առաջադրվում եւ նշանակվում է խորհրդարանական մեծամասնության կամ իշխող ուժի կողմից: Եթե իշխանությունն ասում է, որ ընդդիմության նշանակած մարդը կանխավարկածով պետք է հետապնդումների ենթարկի իշխանության ներկայացուցիչներից, ուրեմն ինքն անուղղակի խոստովանում է, որ իշխանության կողմից նշանակված գլխավոր դատախազ կլինի, քննչական կոմիտեի պետ կլինի, կանխավարկածով նշանակված է նաեւ ընդդիմության ներկայացուցիչներին, իհարկե ըստ անհրաժեշտության, հետապնդումներ իրականացնելու համար»,- հայտարարեց պատգամավորը:
«Ելք» խմբակցության ղեկավարը նշեց նաեւ, որ հակակոռուպցիոն մարմինը պետք է լինի ոչ թե կոլեգիալ, այլ բրգաձեւ, ինչպես օրինակ` գլխավոր դատախազն է գլխավոր դատախազությունում, իսկ այդ բրգաձեւ մարմնի ղեկավարի պաշտոնում թեկնածու առաջարկելու իրավունքը պետք է տալ ընդդիմությանը կամ ԱԺ-ի ընդդիմադիր խմբակցություններին:
«Կարեւոր հարց է` նախաքննության իրավունք ունեցո՞ղ, թե՞ չունեցող մարմին: «Ելք» դաշինքի նախընտրական ծրագրում մենք գրել ենք եւ կարծում ենք, որ Հայաստանը պետք է ունենա ունիվերսալ, այսինքն՝ նախաքննության հնարավորություն ունեցող հակակոռուպցիոն մարմին, եւ դա մեր քաղաքական դիրքորոշումն է»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այսուհանդերձ նեգատիվ չեն տրամադրվել առաջարկվող օրենսդրությանը, այլ բացասաբար են տրամադրված քննարկման ռեժիմի նկատմամբ, երբ նման կարեւոր հարցերը հրատապ կարգով են քննարկվում: