Իրանը պետք է պատժվի. Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարար Ադել Յուբեյր
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար Ադել Յուբեյրը «Ալ Արաբիա»-ի հետ զրույցում պնդել է, որ Իրանը պետք է պատժվի տարածաշրջանում իր ունեցած միջամտության և ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցելու համար:
Նախարարի խոսքով, Իրանը հյուրընկալում է «Ալ-Քաիդա»-ի շատ առաջնորդների, ինչպես նաև այլ ահաբեկչական խմբավորումների լիդերների: Յուբեյրը վստահորեն ասում է, որ պաշտոնական Թեհրանն ահաբեկչության թիվ մեկ աջակիցն է ամբողջ աշխարհում: «Իրանը նորմալ պետություն լինելու համար պետք է հարգի միջազգային օրենքը»,- ասել է նախարարը. «Իրանական ռեժիմի քաղաքական գաղափարները ամբողջապես մերժված են»:
Արդեն մի քանի օր Փարիզում գտնվող Յուբեյրը, այսքանով չի բավարարվել և ասել է, որ վերջին 37 տարվա ընթացքում իրանական ռեժիմը հարձակումներ է կազմակերպել ավելի քան 12 պետության դեսպանատների վրա:
Հիշեցնենք, որ Սաուդյան Արաբիան այն պետությունների շարքում է, որոնք նախօրեին ամբողջապես խզեցին իրենց հարաբերությունները Քաթարի հետ, պնդելով որ Քաթարը հավատարիմ չի մնացել տարիներ առաջ պետությունների միջև ստորագրված ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին փաստաթղթին, փոխարենը շարունակել է աջակցել ահաբեկչական կազմակերպություններին: