Նալբանդյանը չի պատասխանել Արցախից զորքը դուրս բերելու մասին`«Բաքվում գրված» հարցին
Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ռուս լրագրողը, որի լրատվամիջոցը չի նշվում, Էդվարդ Նալբանդյանին հարց է ուղղել Արցախի մասին, թե «երբ է Հայաստանը պատրաստվում դուրս բերել իր զորքը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից»:
Ադրբեջանական և թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ արտգործնախարարը հրաժարվել է պատասխանել, նշելով, որ այդ հարցը գրվել է կամ լրագրողի խմբագրությունում կամ Բաքվում:
ՀՀ ԱԳ նախարարության պաշտոնական կայքն այս ասուլիսից հրապարակել է արտգործնախարարի ելույթը, որում Էդվարդ Նալբանդյանն Արցախի մասով նշել է. «Ես իմ գործընկերոջը ներկայացրի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելուն միտված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործադրած ջանքերն ու վերջին զարգացումները:
Ցանկանում եմ օգտվել այս հնարավորությունից և բարձր գնահատել ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության վերաբերյալ ընդունված որոշման նախօրեին Իտալիայի արտահայտած հստակ դիրքորոշումը՝ աջակցելու Մինսկի խմբի համանախագահներին, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման՝ նրանց կողմից որպես հիմք առաջադրված միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքներին՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովուրդների իրավահավասարությանը և ինքնորոշման իրավունքին, ինչպես նաև զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելուն և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնմանը»: