Պաշտպանը պահանջեց արդարացնել եւ ազատ արձակել Արարատ Խանդոյանին
Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր շարունակվեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Միայնակ գայլի եղբոր՝ Արարատ Խանդոյանի գործով դատական նիստը:
Այսօր պաշտպանական ճառով հանդես եկավ Խանդոյանի պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը: Նրա ճառը բաղկացած էր մոտ 27 էջից: Ղարագյոզյանը մանրամասն վերլուծեց Խանդոյանի գործով հարցաքննված վկա ոստիկանների ցուցմունքները՝ նկատելով, որ նրանց ցուցմունքները չեն կարող արժանահավատ լինել. «Դրանք հիմնված են ստի եւ չգիտեմ-ների վրա»,- ասաց Ղարագյոզյանը: Վերջինս հիշեցրեց վկաներից մեկի ցուցմունքը՝ համաձայն որի վկան դատարանում հայտարարել էր, թե դեպքի օրը ոստիկանների նկատմամբ բռնություն է կիրառել Արայիկ Խանդոյանը (Արարատ Խանդոյանի եղբայրը,-հեղ.): Նշենք, որ պաշտպանի մատնանշած վկան ոստիկանության 6-րդ վարչության օպերլիազորներից է:
«Վկային ասել էին`կասես Խանդոյան, բայց թե ո՞ր Խանդոյանը` Արայիկը, թե՞ Արարատ, վկային չէին բացատրել: Հետեւաբար, սա նշանակում է, որ այդ վկայի ցուցմունքները չեն կարող արժանահավատ լինել»,- հավելեց պաշտպանը:
Անդրադառնալով իր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքին նա ասաց, որ  ո՛չ դատարանում, ո՛չ էլ նախաքննության փուլում նրան առաջադրված մեղադրանքը չի հիմնավորվել, ավելին՝ Ղարագյոզյանն ասաց, որ չկա ապացույց զանգվածային անկարգությունների մասին. «Տուժող ճանաչված ոստիկաններն էլ դատարանում հարցաքննության ժամանակ ասել էին, որ չեն տեսել ցուցարարների, որոնց մոտ արգելված առարկաներ լինեին, միեւնույն ժամանակ նրանցից եւ ոչ մեկը չէր տեսել Խանդոյանին որեւէ մեկին հարվածելու համ վահան խլելու պահին»,- իր ճառում ասաց Ղարագյոզյանը: Ապա ճառում անդրադարձավ դատարանի գործողություններին: Ասաց, որ ի սկզբանե դատավորը կանխակալ վերաբերմունք է ունեցել Արարատ Խանդոյանի նկատմամբ: Իր ճառի վերջում պաշտպանն ընդգծեց, որ Արարատ Խանդոյանը քաղբանտարկյալ է. նա դատարանին միջնորդեց անմեղ ճանաչել իր պաշտպանյալին եւ նրա նկատմամբ կայացնել արդարացման դատավճիռ:
Պաշտպանի ճառի ժամանակ Արարատ Խանդոյանը փորձեց ռեպլիկով հանդես գալ, սակայն նախագահող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը թույլ չտվեց՝ նախազգուշացնելով, որ կարգը խախտելու համար Խանդոյանը կարող է հեռացվել դատական նիստերի դահլիճից: Սա առաջացրեց Խանդոյանի դժգոհությունը. «սենց էլ դատում եք, էլի»,- ասաց նա: Պաշտպանի ճառից հետո նա հայտարարեց, որ ինքը եւս ճառով հանդես կգա, սակայն այսօր դրան պատրաստ չէ, ուստի ճառին պատրաստվելու համար դատարանից ժամանակ խնդրեց: Դատարանը որոշեց հետաձգել նիստը՝ հաջորդ նիստը նշանակելով հունիսի 27-ին: Խանդոյանի ճառից հետո կողմերը հանդես կգան ռեպլիկով՝ Խանդոյանը վերջին խոսքով, որից հետո կհրապարակվի սույն գործով դատավճիռը:
Նշենք, որ այս գործով տուժող էին 46 ոստիկան, որոնց, ինչպես Խանդոյանն էր դատարանում հայտարարել, չի ճանաչում: Տուժող ոստիկաններից մի քանիսն այսօր ներկա էին նիստին: Նրանք իմացել են, թե այսօր սույն գործով վերջին նիստն է լինելու:
Նշենք, որ նախորդ նիստին մեղադրող դատախազ Հայկ Պետրոսյանը Արարատ Խանդոյանի համար պահանջել է 4 տարվա ազատազրկում:
Խանդոյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է ՊՊԾ գնդի գրավմանը հաջորդած օրերին ոստիկանների եւ քաղաքացիների միջեւ 2016 թ. հուլիսի 20-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, ոստիկանի վահանը քաշելու, նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ: Գործով տուժող է ճանաչվել 46 ոստիկան: