60 տարեկան բժիշկներն ինչպե՞ս են համակարգչային հմտություններ ձեռք բերելու. տնօրենը մտահոգ է
Մայիսի մեկից ՀՀ առողջապահության ոլորտում գործարկվել է էլեկտրոնային առողջապահական համակարգը: Դա նշանակում է, որ բուժհաստատություններն, այդուհետ, պետական պատվերի գումարները պետք է ստանան` ըստ համակարգչի միջոցով համապատասխան բազա մուտքագրված տվյալների, որոնք վերաբերելու են պացիենտին ու նրա հիվանդությանը:
Առողջապահության նախարարությունը վստահեցնում է, որ այդպիսով բյուջեի միջոցները չեն գնալու զարտուղի ճանապարհով, ծախսերը լինելու են թափանցիկ ու վերահսկելի:
Ենթադրվում էր, սակայն, որ հեռավոր շրջաններում գործող բուժհաստատությունները դժվարությունների առաջ են կանգնելու` տեխնիկական միջոցների բացակայության կամ համակարգչային հմտություններին բուժաշխատողների չտիրապետելու պատճառով, ինչն էլ կարող էր հանգեցնել առանց այդ էլ ոչ բավարար ֆինանսավորման նվազման:
Ստեփանավանի բժշկական կենտրոնի տնօրեն Ռոբերտ Կոծինյանից փորձեցինք պարզել` աշխատանքի կազմակերպման հարցում դժվարություններ ունենո՞ւմ են ու դա կարո՞ղ է ֆինանսական ճեղքվածք առաջացնել` հիվանդների համար դրանից բխող հետեւանքներով:
- Իհարկե, տեխնիկական խնդիրներ եղել են, բայց դրանք հաջողվել է հաղթահարել: Ամեն դեպքում բուժհիմնարկը գոնե դրա պատճառով ֆինանսական կամ այլ վնասներ չի կրել: Այս փուլում կոնկրետ օպերատորներ են աշխատում, որոնք մուտքագրում են կատարած աշխատանքի վերաբերյալ տեղեկությունները: Երկրորդ փուլի հետ կապված, որը նախատեսվում է, մի քիչ ավելի մտավախություններ ունեմ: Այդ ժամանակ արդեն ամեն բժիշկ ու բուժքույր պիտի իր աշխատանքը մուտքագրի, եւ կարող են խնդիրներ առաջանալ, որովհետեւ, ցավոք սրտի, շրջանների բժիշկների ու բուժքույրերի մի ահագին մեծ տոկոս, նաեւ տարիքով պայմանավորված, համակարգչային հմտություններ չունի: Չգիտեմ` կարճ ժամանակում հնարավո՞ր է լինելու լրացնել այդ բացը, թե՞ չէ:
- Իսկ վերապատրաստման դասընթացներ չե՞ն կազմակերպվել:
- Բժիշկների եւ բուժքույրերի համար դեռեւս ոչ, որովհետեւ այդ փուլի ներդրման համար դեռ ժամանակ կա: Բայց նույնիսկ վերապատրաստում անցնելուց հետո ես չգիտեմ` ինչ արդյունք կլինի: Մեր բժիշկների միջին տարիքը 60-ին մոտ է: Այդ տարիքում համակարգիչ սովորեցնել, որ նա կարողանա նաեւ արագություն ապահովել, չեմ պատկերացնում:
Ստեփանավանի բժշկական կենտրոնում, ըստ տնօրենի, պետպատվերով բուժում ստացող հիվանդների վերաբերյալ տվյալները մուտքագրում է հինգ օպերատոր: Այդ աշխատանքը կազմակերպվում է համատեղության կարգով, մինչեւ որ հաջորդ փուլում ամեն բուժաշխատող դա անձամբ կանի: Ռոբերտ Կոծինյանն ասաց նաեւ, որ գումարի նվազում չեն սպասում. «Պետպատվերի պայմանագրերով գումարի ինչ համամասնություն ունեցել ենք, այդքանը կատարել ենք, մուտքագրել ենք ու սպասում ենք, որ պիտի այդքան էլ ստանանք»:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե էլեկտրոնային առողջապահական համակարգը որքանո՞վ կարող է արդյունավետ լինել ու ավելորդ աշխատանք չդառնալ, Ստեփականավանի բժշկական կենտրոնի տնօրենը պատասխանեց. «Վերջը մի քիչ լավ չեմ պատկերացնում, բայց դժվար է ասել: Կարծում եմ, որ պիտի ինչ-որ մի բան որակապես փոխվի: Դժվար հարց է»: