Անձայն դատական նիստ «Սասնա ծռերի» գործով. ընդմիջում պաշտպաններին ապահովելու նպատակով
Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում մեկ ժամ ուշացումով սկսվեց «Սասնա ծռեր» խմբի 14 անդամի գործով դատական նիստը:
Խմբի անդամներին դիմավորեցին ծափահարություններով, «Պավ-լիկ»,«Վա-րու-ժան» վանկարկումներով: Հիշեցնենք, որ այս դահլիճը նիստից երկու օր առաջ ապակեպատել էին, եւ այսօր ոչինչ լսելի չէր, թե ինչ էր կատարվում ապակիներից այն կողմ:
Լրագրողները փորձում էին կատարվածի մասին տեղեկություն ստանալ կռահումներ անելով դատավորի շրթունքների շարժումից, դատավարության մասնակիցները գոռում էին «ձայն», «չի լսում», սակայն` ապարդյուն:
Նշենք, որ նիստերի դահլիճում գտնվում էին միայն գործով ամբաստանյալներ Արմեն Բիլյանի պաշտպան Արմինե Ֆանյանը եւ Արայիկ Խանդոյանի պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը: Իսկ տասնյակ փաստաբաններ գտնվում էին դրսում, քանի որ իրենց կրկին փորձել էին խուզարկել, իսկ նրանք դա թույլ չէին տվել:
Նիստի ավարտից հետո Արմինե Ֆանյանից լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչ կատարվեց նիստերի դահլիճում: Նա ասաց, որ նիստը մեկ ժամով ընդմիջվել է պաշտպանների ներկայությունը ապահովելու համար: