Հայկական ուժերը պետք է առաջինը եւ զանգվածային հարվածեն Ադրբեջանին. Վյաչեսլավ Միխայլով
ԼՂ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Վյաչեսլավ Միխայլովի հոդվածն է հրապարակել eadaily.com-ը, որում հեղինակն առաջարկում է բանակցային գործընթացն արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ քայլեր. դրանք պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը: Միխայլովի վերլուծականում անդրադարձ կա ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը և Հայաստանի ու Արցախի կողմից առաջինը կոշտ ռազմական ուժ կիրառելու որոշման հնարավորությանը: Հոդվածը ներկայացնում ենք կրճատումներով.
«Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում դրությունը լարվածության հերթական փուլում է: Շփման գծում երկու կողմերն ակտիվացրել են արկանանետահրետանային կրակը, ավելի պարբերական են դարձել դիվերսիոն հետախուզական գործողությունները: Որպես հետևանք ավելացել է ռազմական կորուստների քանակը: Ադրբեջանն էսկալացիայի համար մեղադրում է Հայաստանին: Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարում են, որ հակառակորդը փորձում է խախտել առանց այդ էլ փխրուն ստատուս քվոն: Լայնամասշտաբ պատերազմ ոչ ոք չի ուզում, բայց ակտիվ դրան են պատրաստվում:
Մինչև 2016-ի ապրիլյան էսկալացիան Երևանը հայտարարում էր, որ եթե Ադրբեջանը փորձի ստատուս քվոն փոխել նման ռազմական գործողություններով, Հայաստանն առանց հապաղելու կճանաչի ԼՂՀ անկախությունը: Իսկ ի՞նչ տեսանք իրականում: Հայաստանի իշխանությունը ոչ միայն խոսքից գործի չանցավ՝ չճանաչեց ԼՂ անկախությունը, այլև խուսափեց նույնիսկ պակաս վճռորոշ քայլերից: Դրանցից մեկը կարող էր լինել, օրինակ, պահանջելը, որ բանակցությունները կշարունակեն միայն, եթե դրանց մասնակցի ԼՂՀ-ն: Հակառակ դեպքում Հայաստան-Ադրբեջան ձևաչափով քննարկումները կորցնում են իմաստը:
Հայկական կողմի գործողություններում վճռականություն և քաղաքական կարգավորումը Երևանին շահեկան հունով փոխելու ցանկություն չտեսնելով, համաշխարհային և տարածաշրջանային կենտրոններն այժմ անթաքույց անտարբերությամբ են դիտարկում շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումներին: Եթե Հայաստանն անկարող է, կամ որ ավելի վատ է, Հայաստանին, օրինակ, ներքաղաքական պատճառներով, ձեռնտու է նման դրությունը, ապա ի՞նչ կարող է անել Ռուսաստանը:
ԼՂՀ անկախության ճանաչումը, երկու հայկական պետությունների միավորման վերջնական նպատակով, արմատապես կփոխեր ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը: Ադրբեջանը պետք է հստակ գիտակցի շփան գծում իր նախաձեռնած սադրանքների հետևանքները: Միայն համարժեք պատասխաններով հայկական կողմը չի կարող վերահսկել սահմանային դրությունը: Երևանում, սակայն, կարծում են, թե ԼՂՀ անկախության ճանաչումը փաստացի կնշանակի բանակցությունների միակողմանի դադարեցում և ռազմական գործողությունների վերսկսում:
Հայկական կողմը պետք է նկատի, որ հրադադարի ռեժիմը, որը պահպանվում է ամենօրյա խախտումներով, արդեն էֆեկտիվ չէ և ապացույց է, որ Ադրբեջանը, թեկուզ լոկալ մասշտաբով և ռազմական ցածր ինտենսիվությամբ, պատերազմը դե ֆակտո արդեն սկսել է: Կազուս բելլի կարող է դառնալ ոչ թե ԼՂՀ անկախության ճանաչումը, այլ նման որոշում չընդունելը:
Ավելին, զանգվածային պրեվենտիվ հարվածնե՞ր ադրբեջանական զինուժի կենտրոնացման վայրերի ուղղությամբ: Այո, ինչո՞ւ ոչ: «Երկրորդ համարով» խաղը, միայն պաշտպանական, հակահարվածային դիրքորոշումը հայկական երկու հանրապետությունների համար ոչ մի սկզբունքային հարց չի լուծում: Եթե հակառակորդը չի կատարում կրակի դադարեցման պայմանները, ապա 1994-ին ստորագրված այդ համաձայնագրի երեք կողմերից երկուսն իրավունք ունեն պատժել ագրեսորին:
Իհարկե, նման քայլից առաջ պետք է  նախազգուշացնել կարգավորմանը մասնակից ուժերին: Այդ ժամանակ հետաքրքիր կլիներ հետևել Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և առաջատար Եվրոպական երկրների քայլերին, որոնք կփորձեն թույլ չտալ Ղարաբաղյան 2-րդ պատերազմը: Հնարավոր է, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի այդ համատեղ և կոշտ քայլը կստիպի միջնորդներին վերադառնալ բոլոր կողմերի ռազմական ուժ չկիրառելու փաստաթղթային պարտավորությունների հարցին»: