Ռուսաց լեզվի միասնական քննությունից անբավարար է ստացել դիմորդների 27%-ը, 20 միավոր`4 երեխա
Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Արա Իսպիրյանի տեղեկացմամբ, այս առարկայից միջին միավորը կազմել է 10.29, անբավարար գնահատական է ստացել քննություն հանձնածների 27 տոկոսը, 20 միավոր վաստակել է ընդամենը 4 դիմորդ կամ միասնական քննության մասնակիցների 0.8 տոկոսը:
ԳԹԿ տնօրենը, անդրադառնալով այս պատկերին, նկատեց, որ նախորդ տարի օրինակ անբավարար գնահատականները շատ ավելի մեծ թիվ էին կազմում` 30 տոկոս:
Առկա իրավիճակը նա երկու հանգամանքով է պատճառաբանում: Նախ, ինչպես ֆիզիկայի, այնպես էլ ռուսաց լեզվի միասնական քննություն հանձնողների մեջ մեծ թիվ են կազմում ռազմական ուսումնական հաստատությունների դիմորդները, որոնց այդ հաստատություններ ընդունելու համար անհրաժեշտ չէ անցողիկ միավոր ստանալ, եւ կարող են բավարար լինել նաեւ շատ ավելի ցածր գնահատականները:
Երկրորդ պատճառն, ըստ Իսպիրյանի, այն է, որ ռուսաց լեզուն, ի տարբերություն մյուս օտար լեզուների, ավելի բարդ է, եւ քննության ժամանակ երեխաներին ծրագրային առումով ներկայացվող պահանջներն ավելին են, քան այլ լեզուների դեպքում:
Հիշեցնենք, որ ռուսաց լեզու առարկայով եզրափակվել է միասնական քննությունների առաջին` հիմնական փուլը: Երկրորդ փուլը կանցկացվի հուլիսին: