Թուրքիայում հայ ռոք երաժիշտն աջակցում է արդեն 110 օր հացադուլում գտնվող 2 ուսուցիչներին
Թուրքիայում 111 արվեստագետ, գիտնական, փաստաբան և մարդու իրավունքների պաշտպան աջակցություն են հայտնել իշխանությունների գործողությունների դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ հացադուլ սկսած երկու թուրք ուսուցիչներին, գրում է birgun.net-ը:
111 անձանց թվում է ազգությամբ հայ հայտնի ռոք երաժիշտ և երգիչ Հայկո Ջեփքինը։ Թուրքական իշխանությունը՝ ներքին գործերի նախարարի բերանով, նրան և կոչին միացած մյուս 100 քաղաքացիներին արդեն մեղադրել է ահաբեկչամետ քարոզչության համար։
«Նուրիյեն և Սեմիհը չպետք է մահանան» կոչի տակ ստորագրած մեկ հարյուրյակից ավելի քաղաքացիները Թուրքիայի իշխանություններից պահանջել են իրենց իրավունքների ու արժանապատիվ աշխատանքի համար պայքարելու ժամանակ կալանավորված ուսուցիչներին ազատ արձակել, Թուրքան էլ վերադարձնել ժողովրդավարության ճանապարհ
Թուրքիայում 2016-ի հուլիսյան հեղաշրջման փորձից հետո հայտարարված և պարբերաբար երկարաձգվող արտակարգ դրության պայմաններում կայացված որոշման հետևանքով աշխատանքից զրկված 2 ուսուցիչներն արդեն 100 օրից ավելի շարունակում են հացադուլը՝ անտեսելով մահվան սպառնալիքի մասին բժիշկների նախազգուշացումները: Թուրքական ոստիկանությունը մոտ մեկ ամիս առաջ նրանց ձերբակալել է:
Ուսուցիչներ Նուրիե Գյուլմենի և Սեմիհ Օզաքչայի հարցը Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության Իզմիրից պատգամավոր Էրթուղրուլ Քյուրքչյուի նախաձեռնությամբ ներառվել է ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի օրակարգում:
Թուրքիայի դպրոցներում աշխատող 46.000 ուսուցչի մեղադրանք է ներկայացվել, ըստ որի նրանք անդամակցել են հեղաշրջման փորձի համար մեղադրվող թուրք կրոնական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի «Հիզմեթ» կրոնական շարժմանը: 46.000-ից 28.000-ը դատարանի որոշմամբ ազատվել են աշխատանքից: Դպրոցներում աշխատելու թույլտվությունից զրկվել է 27.800 երիտասարդ մասնագետ, որոնք այս տարվա սեպտեմբերից առաջին անգամ պետք է աշխատանքի անցնեին: