Դատավարությունը շուռ տալ եւ վերածել ռեժիմի մահավճռի. ինչ գրություն են առգրավել ծռերից
«Սասնա ծռեր» խմբի գործը քննող Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը դիմել է Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանին՝ երեկ դատարանում տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված:
Այդ մասին մեր հարցին ի պատասխան հայտնեց ՀՀ դատական դեպարտամենտի արարողակարգի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արման Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը մեզ փոխանցնեց դիմումը, որին կից ներկայացվել է նաեւ այն թուղթը, որը մինչեւ գործով դատավարության մեկնարկը «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արեգ Կյուրեղյանը փորձել է փոխանցել իր պաշտպան Արա Ղարագյոզյանին:
Ներկայացնում են դատավորի կողմից Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանին ուղղված ամբողջական դիմումը.
Գործով հունիսի 28-ին դատական նիստից առաջ Ոստիկանության ուղեկցող գումարտակի ծառայողները կանխել են ամբաստանյալների կողմից փաստաբան Արա Ղարագյոզյանի միջոցով միմյանց ձեռագիր գրառումով թուղթ փոխանցելու փորձ:
Թղթի վրա առկա են եղել, մասնավորապես, հետեւյալ գրառումները.
1. Ժողովրդին (հատկապես երիտասարդությանը) ոգևորել
2. Ինքնակազմակերպմանը օժանդակելու
3. Մեր ազգային օրակարգը Արցախի միացմամբ նոր հանրապետություն, հետո Կուր-Արաքսյան տարածքի վերահայացում
4. Մեր գաղափարները տարածելու
5. Աշխարհին հասկացնելու, որ հայերին հնարավոր չէ ստրակացնել և մենք ազատվելու ենք գաղութատիրությունից
6. Դատավարությունը շուռ տալու և վերածելու ռեժիմի մահավճռի
7. Լինելու կազմակերպված և պայքարը շարունակելու մինչև հաղթանակ
8. Հետեւել մեր առողջության, այն միայն մերը չէ նաև պայքարի համար է»:
Դատական նիստից հետո փաստաբանը լրատվամիջոցների հետ զրույցում հայտարարել է, թե նշված թղթի վրա առկա գրառումները հանդիսանում են փաստաբանական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որոնք հասցեագրված են եղել իրեն:
Նշված տեքստի բովանդակությունից ակնհայտ է, որ դրա տարածումն ուղղված է գործի դատական քննությունը կազմակերպված կերպով խոչընդոտելուն, իսկ փաստաբանը, իր հայտարարությամբ չհամապատասխանող տեղեկություններ հայտնելով, փորձել է օրինականացնել նշված գործողությունները՝ իրավաբանական օգնություն ցույց տալու որևէ առնչություն չունեցող փաստաթղթի բովանդակությունը ներկայացնելով որպես օրենքով պահանջվող փաստաբանական գաղտնիք: