Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպանի նկատմամբ սանկցիա կիրառվեց
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվում է Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը: Նիստին ամբաստանյալներից ներկայացվել էին միայն Սասունիկ Կիրակոսյանը եւ Հովհաննես Պողոսյանը: Մյուսները նախորդ նիստին հեռացվել են նիստերի դահլիճից ոտքի չկանգնելու պատճառով:
Դատական նիստին չէին ներկայացել նաեւ մեղադրող երկու դատախազները: Նիստը սկսվեց Տաթեւիկ Գրիգորյանի կողմից նոր մեղադրող ներգրավվելով: Մինչ այդ հարցրեց պաշտպանական կողմին, թե արդյո՞ք ունեն բացարկի միջնորդություն մեղադրող Գեւորգյանին: Ամբաստանյալ Ներսես Պողոսյանի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը նշեց, որ այս պահին որեւէ միջնորդություն անել չի կարող, մինչեւ չունենա իր պաշտպանյալի դիրքորոշումը:
Տաթեւիկ Գրիգորյանը թույլ չտվեց Պապիկյանին շարունակել խոսքը: «Պարբերաբար այնպիսի հայտարարություններ եք անում, որն իրականությանը չի համապատասխանում: Պաշտպանների ներգրավման փուլին ենք հասել, մինչ այդ, քանի որ նոր մեղադրող է ներգրավվել, պետք է քննարկենք՝ բացարկ ունեք հայտնելու թե՝ ոչ: Ինչ վերաբերում է ամբաստանյալներին, նրանք դիտավորյալ զրկել են իրենց դատական նիստին մասնակցելու հնարավորությունից»,- հայտարարեց դատավորը: Արայիկ Պապիկյանը, սակայն հակադարձեց՝ ոչ թե ամբաստանյալներն են իրենց զրկել այդ հնարավորությունից, այլ դատարանն է նրանց զրկել: Չնայած Պողոսյանի պաշտպանը շարունակում էր պնդել, որ բացարկի միջնորդությունը պետք է քննարկվի պաշտպանյալի հետ, Տաթեւիկ Գրիգորյանն առանց դա հաշվի առնելու նիստը շարունակեց եւ հայտարարեց, որ պաշտպանական կողմից բացարկի միջնորդություն չկա: Դատարանը որոշեց ամբաստանյալ Գալուստ Գրիգորյանի պաշտպան ներգրավել հանրային պաշտպան Արկադի Գեւորգյանին:
Հեռացված Գալուստ Գեւորգյանը բերվեց դահլիճ՝ դիրքորոշում հայտնելու համար, եւ չնայած նրան, որ ամբաստանյալը դեմ էր նոր պաշտպանի ներգրավմանը, այնուամենայնիվ, պաշտպանը ներգրավվեց, իսկ Գալուստ Գրիգորյանը հեռացվեց դահլիճից: Այսօրվա նիստին ներկա չէի պաշտպաններ Տիգրան Հայրապետյանն ու Տիգրան Եգորյանը: Վերջինս գրություն էր ուղարկել դատարան՝ հայտնելով, որ վատառողջ է եւ խնդրելով բացակայությունը հարգելի համարել: Բացի այդ, նա միջնորդել է, որ պաշտպանյալ Գեւորգ Սաֆարյանին հեռացնելու որոշումը վերանայել, եւ նրան ներկայացնել դահլիճ: Դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանը հայտարարեց, որ Տիգրան Հայրապետյանի վերաբերյալ որեւէ տեղեկություն չկա, եւ ինքն այժմ հեռանում է խորհրդակցական սենյակ՝ սանկցիայի մասին որոշում կայացնելու: 30 րոպե անց խորհրդակցական սենյակից վերադառնալով որոշեց Հայրապետյանի նկատմամբ կիրառել սանկցիա՝ պատասխանատվության վերբերյալ դիմում ներկայացնել փաստաբանների պալատ:
Նշենք, որ ընդմիջման ժամանակ ամբաստանյալ Սասունիկ Կիրակոսյանի համար շտապօգնություն էր հրավիրվել: Քիչ անց Սասունիկ Կիրակոսյանի նկատմամբ սանկցիա կիրառվեց՝ ոտքի չկանգնելու համար: