ՔԿՀ-ից արգելել են թերթեր փոխանցել Ժիրայր Սեֆիլյանին եւ Վարուժան Ավետիսյանին. պաշտպան
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից երեկ թույլ չեն տվել փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանին թերթեր փոխանցել «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատի առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանին եւ Վարուժան Ավետիսյանին:
Այս մասին մեր զրույցում պատմեց Շուշանյանը՝ հավելելով. «Երեկ գնացել եմ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ Ժիրայր Սեֆիլյանին եւ Վարուժան Ավետիսյանին տեսակցելու նպատակով, ինչպես ամեն անգամ ինձ հետ տարել եմ նաեւ թերթեր: Մինչ այս թերթերի հետ կապված երբեւէ որեւէ խնդիր չէր առաջացել, հետո, բնականաբար՝ թերթերը մետաղորսիչ սարքով իրենք զննում են: Այս անգամ չգիտես ինչու ինձ ասացին, որ թերթերը ներս տանել չի թույլատրվում, ես չեմ կարող դրանք տանել»:
Շուշանյանն ասաց, որ պահանջել է, որպեսզի համապատասխան իրավական հիմքը վկայակոչեն, համաձայն որի՝ արգելվում է, որ փաստաբանը իր պաշտպանյալին թերթ փոխանցի, կամ որ արգելված է կալանավորված անձին մամուլին ծանոթանալ: «Գնացին եկան, գնացին-եկան, վերջը բերեցին Կառավարության որոշմամբ հաստատված քրեակատարողական հիմնարկի կանոնակարգը, որտեղ ակնհայտ հակաօրինական եւ հակասահմանադրական նորմ կա: Այդ նորմը սահմանում է, որ կալանավորված անձը իր մոտ կարող է  ունենալ միայն քրեական գործին առնչվող նյութերը»,- մանրամասնեց պաշտպանը:
Վերջինս անմիջապես ահազանգել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ: Այսօր Շուշանյանին ՄԻՊ աշխատակազմից փոխանցել են, որ թերթերը չեն թողել փոխանցել Սեֆիլյանին եւ Վարուժան Ավետիսյանին, քանի որ դրանք շատ են եղել. «Բայց այս անգամ հակառակը՝ թերթերը քիչ էին, եղել է սրանից եռապատիկ հնգապատիկ ավելի: Պահանջեցի, որպեսզի ինձ որոշում տան, որ արգելում են իմ մուտքը թերթերով, կամ գոնե արձանագրություն կազմեն: Ասացին՝ հա կտանք, բայց մեկ ժամից ավելի սպասելուց հետո ինձ ասացին, որ որոշումը չի լինելու, նորից զանգեցի ՄԻՊ աշխատակազմ, նրանք էլ կապվեցին իրենց հետ ասեցին, որ կարգն է, պետք է որոշում տաք եւ այլ: Ի վերջո, որոշում չտրվեց թերթերը թողել եմ ավտոմեքենայի մեջ, առանց թղթերի մտել Սեֆիլյանին եւ Ավետիսյանին տեսակցելու»,- նշեց Մուշեղ Շուշանյանը:
Մեր հարցին, թե միտումը որն է, արգելել թերթեր փոխանցել ձեր պաշտպանյալներին, պաշտպանն ասաց, որ ժամանակ առ ժամանակ քրեակատարողական հիմնարկը «մեղմ ասած, շատ տարօրինակ վարքագիծ է դրսեւորում»: «Երբեմն ոչ մի խնդիր չի լինում, բայց դա տեւում է որոշակի ժամանակ: Հատուկ հսկողություն է Սեֆիլյանի եւ Ավետիսնանի նկատմամբ իրականցվում՝ խիստ ռեժիմ է նրանց նկատմամբ: Շատ հաճա-ակի խուզարկվում են իրենց խցերը, երբեմն մեկ օրում 2 անգամ մտնում խուզարկում են: Բնականաբար, ցուցում կա՝ հատուկ իրենց իրավունքները հնարավորինս սահմանափակելու եւ այդ ցուցումը կատարելիս ՔԿՀ ադմինիստրացիան, բնականաբար, հայտնվում է նման անհեթեթ իրավիճակներում»,- մեր զրույցում եզրափակեց Մուշեղ Շուշանյանը:
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը մեր հարցին ի պատասխան ասաց, որ առաջարկվել է թերթերը փոխանցել հանձնուքի տեսքով: