Արսինե Խանջյանին մտահոգում է «Ոսկե ծիրանից» ԼԳԲՏ թեմայով ֆիլմերը դուրս թողնելը
Կանադահայ հայտնի դերասանուհի Արսինե Խանջյանն իր մտահոգությունն է հայտնել «Ոսկե ծիրան 2017» միջազգային կինոփառատոնից ԼԳԲՏ համայնքին վերաբերող ֆիլմերը դուրս թողնելու վերաբերյալ: Կինոփառատոնի «Հայեր. հայացք ներսից եւ դրսից» արտամրցութային ծրագրում պետք է ցուցադրվեին ԼԳԲՏ թեմաներով ֆիլմեր, սակայն ծրագիրն ամբողջությամբ հանվել է փառատոնից: Սրա հետ կապված Արսինե Խանջյանն իր եւ ամուսնու՝ հայտնի ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի անունից բաց նամակ է հրապարակել՝ կոչ անելով «Ոսկե ծիրանին» վերանայել որոշումը:
«Մեզ շատ է անհանգստացնում Կինոմատոգրաֆիստների միության գրաքննությունը եւ դրա արդյունքում «Ոսկե ծիրանի» կայացրած որոշումը, ըստ որի, կինոփառատոնի մի ամբողջ ծրագիր չեղարկվել է: Ատոմը փառատոնի նախագահն է եղել մոտ 10 տարի, եւ սարսափելի է տեսնել, որ փառատոնը, որը երկուսս էլ հպարտորեն ներկայացրել ենք միջազգային կինոյի շրջանակներում՝ հանուն կինոյի եւ կինոարտադրողների, որոնք անդրադարձել են մարդու իրավունքներին վերաբերող այսպիսի հրատապ հարցերի, կարող է ճնշումների ենթարկվել, հատկապես այն դեպքում, երբ այս թեմաները վեր հանելու եւ քննարկելու կարիք կա:
Վստահաբար կարելի է ասել, որ Ռուբեն Գեւորգյանցի նման կարեւոր ռեժիսորին հարգանքի տուրք մատուցելու ավելի լավ եղանակ չկա, քան թույլ տալը, որ ֆիլմարտադրության մեջ հայկական նոր ձայները՝ նոր ֆիլմերը, ցուցադրվեն եւ տարածվեն: Երբեք չենք լսել, որ նոր ֆիլմերին նվիրված ծրագիրը կարելի է չեղարկել որպես հարգանքի տուրք կյանքից հեռացած կինեմատոգրաֆին: Հետեւաբար՝ այս պնդումը բավականին անհեթեթ է հնչում:
Կոչ ենք անում փառատոնին վերանայել այս տարօրինակ որոշումը: Կոչ ենք անում ներկայացնել այս մտքեր ծնող ֆիլմերը, որոնք ներկայացնում են այսօրվա Հայաստանի, ինչպես նաեւ հայկական սփյուռքի ձայների իրական բազմազանությունը»,- գրել է նա:
«Ոսկե ծիրան» 14-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Հայեր. հայացք ներսից եւ դրսից» արտամրցութային ծրագրում պետք է ցուցադրվեին «Լսիր ինձ․ չպատմված պատմություններ ատելությունից անդին» եւ «Ծիրանի այգիներ» ֆիլմերը: Դրանք վերաբերում են ԼԳԲՏ համայնքին:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը նշել է, որ ֆիլմերը Կինոյի տանը ցուցադրելու պայմանավորվածություն է եղել Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գեւորգյանցի հետ, որը վերջերս մահացել է: Նոր ղեկավարները հայտնել են, որ նման սգի մեջ նման ծրագիր չեն կարող ցուցադրել: