Ինչ-որ բան պետք է ընդունված լինի, որ չեղարկվի. փոխքաղաքապետը՝ «Ելք» խմբակցությանը
«Ինչ-որ բան պետք է ընդունած լինի քաղաքապետարանը, որ չեղարկի»,- այս մասին armtimes.com-ի հարցին ի պատասխան ասաց Երեւանի փոխքաղաքապետ Վահե Նիկոյանն՝ անդրադառնալով Երեւանի ավագանու «Ելք» խմբակցության պահանջին: Խմբակցությունը Երեւանի քաղաքապետին ուղղված գրությամբ պահանջել է չեղարկել կարմիր գծերի ավտոկայանատեղիների SMS հաղորդագրության միջոցով վճարի թանկացումը:
Երեւանի փոխքաղաքապետը պարզաբանում է, որ քաղաքապետարանը ավտոկայանատեղիի տուրքը չի թանկացրել: Ըստ նրա, նախկինում, երբ «Փարքինգ Սիթի Սերվիս» ընկերությունը պատկանում էր մասնավորին, ժամանակավոր լուծում է ընդունվել եւ այդ ընկերությունն է վճարել բջջային կապի միջնորդավճարը, որը գանձվում է SMS հաղորդագրության միջոցով ավտոկայանատեղիի տուրքը վճարելու ժամանակ:
««Փարքինգ Սիթի Սերվիս»-ը բջջային օպերատորների հետ ինչ-որ համաձայնությունների էր եկել, որպեսզի sms ծառայության միջոցով տուրքի գանձումն ապահովեին, զուգահեռ տեղադրվեցին տերմինալները: Երեւանում ունենք տեղադրված շուրջ 300 տերմինալ, որոնք տեղադրվել են այս ընկերության ծառայություների շրջանակներում»,- ասաց Վահե Նիկոյանը՝ նշելով, որ տերմինալների միջոցով կատարվող վճարման դեպքում միջնորդավճար չի գանձվում:
«Վիվասելն ի սկզբանե պահանջել է ավելացված վճարի արժեքն ըստ պայմանագրի: Երեւանի քաղաքապետարանն էլ որեւէ նախաձեռնությամբ հանդես չի եկել, ոչ մի իրավական ակտ չի ընդունվել: Կա պայմանագրային հարաբերություններ: 100 դրամը Երեւան քաղաքի բյուջեի հասնելու համար պահանջում է 49 դրամ: Կարող էինք հանել բջջային կապի միջոցով ծառայության մատուցման վճարի գանձումը, բայց մենք թողել ենք եւ SMS-ի միջոցով վճարելու հնարավորությունը եւ տերմինալներով վճարելու հնարավորությունը»,- ընդգծեց Երեւանի քաղաքապետի տեղակալը:
Երեւանի ավագանու «Ելք» դաշինքի խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը դիմել է Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ չեղարկելու կարմիր գծերի ավտոկայանատեղիների SMS հաղորդագրության միջոցով վճարի թանկացումը։
«Հունիսի 7-ին քաղաքացիները «Փարկինգ սիթի սերվիս» ՓԲԸ-ի կողմից ծանուցվեցին այն մասին, որ 01.08.2017թ.-ից SMS ծառայության միջոցով ավտոկայանատեղի վճարը նախկին 100 դրամի փոխարեն կկազմի 149 դրամ, որից 100 դրամը ավտոկայանատեղի վճարն է, 24.8 դրամը օպերատորի միջնորդավճարը եւ 24.2 դրամ ԱԱՀ։ Այս հայտարարությունն առաջացրեց բազմաթիվ քաղաքացիների դժգոհությունը, ինչը մեր համոզմամբ արդարացի է եւ հիմնավոր։ Ակնհայտ է, որ ՓԲԸ-ի գործունեության բնույթը եւ ձեւը համայնքային սեփականություն դառնալուց ի վեր փոփոխություն չի կրել, եւ եթե SMS ծառայության միջոցով վճարումները շարունակում է սպասարկել նույն օպերատորը, ապա միջնորդավճարի բեռը քաղաքացիների վրա դնելը չի կարող հիմնավորված լինել»,- ասված է խմբակցության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունն այսօր տեղեկացրել է, որ կարճ (SMS) հաղորդագրության միջոցով՝ ավտոկայանատեղի համար վճարման ձեւերի եւ գանձվող գումարի դրույքաչափերի սահմանումն ու դրանց փոփոխումն ընկերության իրավասության շրջանակներից դուրս են:  Ըստ այդմ՝ վերը նշվածի առնչությամբ ընկերությունը որեւէ նախաձեռնությամբ հանդես չի եկել: Համապատասխան պայմանագրի հիման վրա ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին վճարվող միջնորդավճարի տոկոսադրույքը մնացել է անփոփոխ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը որպես հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող ընկերություն, ի թիվս այլ ընկերությունների, իրականացնում է անկանխիկ եղանակով ավտոկայանատեղի համար վճարներ փոխանցելու՝ բացառապես տեխնիկական աջակցության գործառույթ:
«Փարկինգ սիթի սերվիս» ՓԲԸ-ն վարորդներին իրազեկել էր սակագների փոփոխության վերաբերյալ, եթե մուծումը կատարվում է հեռախոսի միջոցով: Համաձայն ընկերության հաղորդագրությունների՝ օգոստոսի 1-ից այդ փոփոխությունները ուժի մեջ կմտնեն: