Շիրխանյանը կարծիք արտահայտելու իրավո՞ւնք էլ չունի. Հայկ Ալումյանը բոյկոտեց դատական նիստը
2015 թվականին Նորքում ԱԱԾ-ի կողմից մեծ աղմուկով վնասազերծված զինված խմբի գործով շուրջ 8 ամիս է դատաքննություն չի սկսվում: Պատճառը կրկին ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանի բացակայությունն է, կամ նիստերի դահլիճից հեռացումը:
Այսօր Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ, լարված մթնոլորտում շարունակվեց, ապա երկու ժամով ընդմիջվեց սույն գործով դատական նիստը: Բանն այն է, որ Շիրխանյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը պահանջում էր նիստերի դահլիճ բերել, նախորդ դատական նիստին երեք ժամով հեռացված իր պաշտպանյալին: Հիշեցնեք, որ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը Շիրխանյանի նկատմամբ երեք շաբաթ առաջ դատական սանկցիա էր կիրառել՝ դատարանին վիրավորելու համար եւ հեռացրել նիստերի դահլիճից:
Այսօր Հայկ Ալումյանը դիմելով դատավորին ասաց, որ եթե դատարանը համարում է, որ Վահան Շիրխանյանը դատարանի կողմից կիրառված սանկցիայի հիման վրա դեռեւս հեռացված է դատական նիստերի դահլիճից, ապա ժամկետները հաշվարկելիս դատարանը կոպտորեն խախտում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 173-րդ հոդվածը։ «Հիմա իմ պաշտպանյալն այստեղ չէ։ Իմ պաշտպանյալն ասելիք ունի այս դատավարությունում քննարկվող ցանկացած հարցի վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ դատախազին բացարկ հայտնելու վերաբերյալ (խոսքը գործով նոր մեղադրող դատախազի ներգրավվման մասին է,-հեղ.): Դուք հարցնում եք իմ կարծիքը, մինչդեռ ես այս հարցի վերաբերյալ պետք է իմանամ իմ պաշտպանյալի կարծիքը։ Ես գտնում եմ, որ այս դատավարությունն առանց պարոն Շիրխանյանի շարունակելը կոպտորեն խախտում է նրա իրավունքները»,- նկատեց Հայկ Ալումյանը։ Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանն էլ պարզաբանեց, որ խոսքը վերաբերում է դատական երեք ժամին, որի լրանալուց հետո Վահան Շիրխանյանը կներկայացվի նիստերի դահլիճ։ Հայկ Ալումյանը նշեց, որ առանց Վահան Շիրխանյանի այս դատավարությունը չի կարող տեղի ունենալ։ Դատավորն ասաց, որ անընդհատ ձգձգելու միտում կա, Հայկ Ալումյանն էլ հակադարձեց, որ այն համոզմանն է, որ դատարանն է ձգձգում դատավարությունը։
«Սկսած այն ժամանակվանից, երբ պարոն Շիրխանյանին դատարան բերելը ոչ մի պրոբլեմ չէր, դատարանը 6 ամիս ձգեց, չկարողացավ լուծել այդ մի փոքր հարցը, այնինչ հիմա հեշտությամբ լուծում է այդ հարցը։ 6 ամիս առաջ այդ հարցը հեշտությամբ կարող էր լուծվել։ Դատարանը 6 ամիս ձգեց։ Հիմա էլ դատարանը շատ լավ գիտի, որ եթե պարոն Շիրխանյանն այստեղ չէ, ես այստեղ չեմ մնալու։ Շատ լավ իմանալով՝ դատարանն այս վիճակն է ստեղծում։ Արդեն 3 շաբաթ է անցել, դատարանի պատկերացմամբ՝ այդ 3 ժամը դեռ չի լրացել։ Դատարանը շատ լավ գիտի, ու այս ամենն անում է, որպեսզի ձգձգվի, բայց այդ ձգձգման պատճառը, իբրեւ թե, մեղադրյալներն են կամ փաստաբանները։ Դատարանը շատ լավ գիտի, որ պարոն Շիրխանյանը չի կարողանում ոտքի վրա կանգնել, դատարանն այդ ոտքի չկանգնելը մեկնաբանեց իբրեւ թե անհարգալից վերաբերմունք, ստեղծեց այս վիճակը, այնինչ այն փաստաթուղթը՝ էպիկրիզը, որը գտնվում է դատարանի տրամադրության տակ, պարզ երեւում է, որ պարոն Շիրխանյանը չի կարողանում կանգնել ոտքի վրա։ Ու Դուք սրա համար իրեն հանեցիք դատական նիստերի դահլիճից, ու այդ օրը դատական նիստը ձախողեցիք»,- ասաց Հայկ Ալումյանը։
Դատավորն էլ հորդորեց պաշտպանին չվիրավորել դատարանին, ապա ասաց, որ կա փորձագետի եզրակացություն, որտեղ նշված չէ, որ Վահան Շիրխանյանը չի կարողանում կանգնել։ Հայկ Ալումյանը պահանջեց, որ Շիրխանյանը լինի նիստերի դահլիճում, դատավորը կրկին նշեց, որ 3 ժամի լրանալուց հետո նա կներկայացվի. «Այսինքն՝  նա կարծիք արտահայտելու իրավո՞ւնք էլ չունի դրանից հետո, քանի որ ես իր շահերն եմ այստեղ ներկայացնում, առանց իր հետ համաձայնեցնելու ես ոչինչ անել չեմ կարող»:
Դատավորի խոսքերով՝ Շիրխանյանը հեռացված է օրինական կարգով: Ալումյանն էլ հակադարձեց՝ «Օրինական է, թե՝ օրինական չի, ես ուրիշ կարծիքի եմ: Ես գտնում եմ, որ առանց նրա չի կարող այս դատավարությունը լինել»: Ապա Հայկ Ալումյանը կրկին պնդեց, որ 3 ժամը վաղուց է լրացել, սակայն տեսնելով, որ դատավորը շարունակում է նիստն առանց Շիրխանյանի հավաքեց իրերն ու ասաց, որ լքում է նիստերի դահլիճը: «Ձեր իրավունքն է»,- դիմելով Ալումյանին՝ ասաց Արմեն Բեկթաշյանը: Ալումյանն էլ շնորհակալություն հայտնեց իր իրավունքների մասին տեղյակ պահելու համար, եւ լքեց դահլիճը:
Նրա հեռանալուց հետո դատավորը երկու ժամով ընդմիջեց դատական նիստը Շիրխանյանի համար հանրային պաշտպան ներգրավվելու համար: