«Սասնա ծռերի» և Վահան Շիրխանյանի գործերով դատարանում խախտվել են իրավունքներ. տեղեկանք
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն ներկայացնում է «Սասնա Ծռեր» խմբի գործողությունների, դրան շաղկապված իրադարձությունների մասնակիցների նկատմամբ քրեական հետապնդումների հիմքով իրականացվող դատաքննությունների, ինչպես նաև Վահան Շիրխանյանի և այլոց գործի դատաքննությունների, շրջանակներում արձանագրված մարդու իրավունքների, և հատկապես՝ արդար դատաքննության իրավունքի խախտումների վերաբերյալ կազմված տեղեկանքը։
Տեղեկանքն ամփոփում և ներկայացնում է
• դատական նիստերին մասնակցող քաղաքացիների նկատմամբ հետապնդումների,
• փաստաբանների մասնագիտական գործունեության խոչընդոտման,
• փաստաբանների նկատմամբ դրսևորվող հետապնդումների և ճնշումների,
• ամբաստանյալների նկատմամբ կիրառված բռնությունների և հետապնդումների վերաբերյալ դրսևորումները, ինչպես նաև այդ դրսևորումների գնահատկանն ըստ մարդու իրավունքների պաշտպանության ստանդարտների։
• փաստաբանների անձնական զննության իրավաչափության խնդիրը Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի (մարդու անձնական կյանքի նկատմամբ հարգանքը)
• փաստաբանների և ամբաստանյալների նկատմամբ դատական սանկցիաների կիրառումն ու դատական նիստերից հեռացնելն արդար դատաքննության իրավունքի տեսանկյունից։
Այն ներառում է նաև առաջարկություններ՝ ուղղված ՀՀ պետական կառավարման մարմիններին, ՀՀ Փաստաբանների պալատին,Մարդու իրավունքների պաշտպանին և մարդու իրավունքների պաշտպանության առաքելություն ստանձնած միջազգային կազմակերպություններին՝ ակնկալելով հասնել ներկայացված շարունակական խախտումների դադարեցմանը և մարդու իրավունքների նկատմամբ լիակատար հարգանքի ապահովմանը։