Բակո Սահակյանն ընտրվեց Արցախի անցումային փուլի նախագահ. թարմացվող
15:10 Արցախի Ազգային ժողովը հատուկ նիստում 28 կողմ ձայնով Բակո Սահակյանին ընտրել է հանրապետության նախագահի պաշտոնում:
15:00 Պատգամավորները կատարել են իրենց ընտրությունը, քվեարկության արդյունքներն ամփոփվում են:
14:30 Ժամը 11:00-ին մեկնարկած նիստում Արցախի Ազգային Ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդես է եկել բացման խոսքով, որից հետո «Շարժում 88» խմբակցությունն առաջադրել է նախագահի իրենց թեկնածուին՝ Էդուարդ Աղաբեկյանին, իսկ մեծամասնություն կազմող խմբակցությունները՝ գործող նախագահ Բակո Սահակյանին: Նախագահի երկու թեկնածուն էլ ԱԺ-ում են:
Էդուարդ Աղաբեկյանը հանդես է եկել ելույթով, որից հետո երկու թեկնածուն էլ պատասխանել են պատգամավորների հարցերին: Աղաբեկյանին իր աջակցությունն է հայտնել «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը:
ԱԺ 33 պատգամավորից հատուկ նիստին ներկա չէ միայն «Ժողովրդավարություն» խմբակցության պատգամավոր Ատոմ Ծատուրյանը: Արցախի ԱԺ-ում ընդմիջում է հայտարարվել, որից հետո կսկսվի փակ գաղտնի քվեարկությունը:
11:49 Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի համաձայն՝ այսօր Արցախի Ազգային Ժողովը կընտրի անցումային փուլի նախագահին: Խորհրդարանի կողմից ընտրված նախագահը կպաշտոնավարի մինչեւ 2020 թվականը, որից հետո նախագահական ընտրություններ կանցկացվեն:
Արցախի նախագահի թեկնածուները երկուսն են՝ գործող նախագահ Բակո Սահակյանը եւ Արցախի ԱԺ-ի «Շարժում 88» խմբակցության ղեկավար Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Ժամը 11:00-ին սկսվել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստը, որի ժամանակ պատգամավորները հարցեր են ուղղում նախագահի թեկնածուներին: Հարցերից հետո կլինեն թեկնածուների եզրափակիչ ելույթները, որից հետո էլ՝ փակ գաղտնի քվեարկությունը: Նախագահ կընտրվի Արցախի ԱԺ-ի պատգամավորների առնվազն 2/3-ի ձայները ստացած թեկնածուն:
Ավելի վաղ Արցախի Ազգային Ժողովի «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն» եւ «Դաշնակցություն» խմբակցությունները հայտարարել էին, որ սատարելու են Բակո Սահակյանին: Այս խմբակցությունների բոլոր պատգամավորները միասին 28 հոգի են, իսկ Արցախի ԱԺ-ն բաղկացած է 33 պատգամավորից: