ՊԵԿ-ը պնդում է, որ օպտիմալացված եւ աճուրդի հանված մեքենաներն անպիտան են
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն ի պատասխան armtimes.com-ի հարցման պնդում է, որ ՊԵԿ-ի ավտոպարկը բաց է ցանկացած քաղաքացու համար, որը ցանկանում է տեսնել աճուրդի հանված ավտոմեքենանները:
Հուլիսի 14-ին մենք գրել էինք, որ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցները թույլ չեն տալիս քաղաքացիներին անարգել մուտք գործել ՊԵԿ-ի ավտոպարկ, որտեղ պետք է հնարավորություն ունենան ծանոթանալ այն ավտոմեքենաներին, որոնք աճուրդի են հանված:
ՊԵԿ-ի տրամադրած պատասխանում ասվում է, որ Պետական գույքի կառավարման վարչության պետի 2017թ. հունիսի 29-ի թիվ 104-Ա հրամանով օտարման ենթակա «ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին ամրացված գույքից վաճառքի է հանվել ՊԵԿ-ին պատկանող 16 ավտոմեքենա, որից մի մասը գտնվում է ՊԳԿ վարչության ք. Երևան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Հաղթանակ 2-րդ, փողոց 79 հասցեում գտնվող ավտոպարկում, իսկ մնացածի տեղափոխումը պահառության տարածք անհնար է եղել` տեխնիկապես անսարք և ոչ պիտանի վիճակում գտնվելու պատճառով, ուստի դրանց զննումը և գնահատումն իրականացվել է ՊԵԿ ավտոտնտեսության տարածքում (ք. Երևան, Սևանի փող. 104):
«Հավաստիացնում ենք, որ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր ցանկություն կհայտնեն ծանոթանալ վերոհիշյալ ավտոմեքենաների վիճակին, կարող են անարգել մուտք գործել Պետական եկամուտների կոմիտեի ավտոտնտեսություն և տեղում ծանոթանալ ավտոմեքենաների տեխնիկական վիճակին»,- փոխանցել են ՊԵԿ լրատվականից:
Armtimes.com-ին դիմած քաղաքացին՝ Սուսաննա Գալստյանը, այսօր տեղեկանալով, թե ՊԵԿ-ն իր բարձրաձայնած խնդրի վերաբերյալ մեզ ինչ է հայտնել, ասաց. «Իմ առանձնացրած մեքենաները եղել են Տոյոտա Պրադո եւ Պրիորա տեսակի: Լուրջ ինչ-որ մեքենաներ չկան: Դրանք համեմատած քիչ են օգտագործված: Մի քանի տարբերակ էինք նայել: Դրանք չեն եղել Հաղթանակի փողոցի ավտոպարկում, այնտեղ կանգնած են եղել Մերսեդես տեսակի միկրոավտոբուսներ, ուրիշ մեքենաներ կանգնած չէին»: Սուսաննա Գալստյանը նշեց, որ եւս մեկ անգամ կգնա ՊԵԿ-ի ավտոպարկ, որտեղ նրան նախորդ անգամները թույլ չէին տվել մուտք գործել:
Մեր մյուս հարցի վերաբերյալ ՊԵԿ-ից առաջարկել էին Պետական գույքի կառավարման վարչության կայքից տեղեկանալ, թե ինչպիսին են մեքենաների տեխնիկական բնութագրերը:
Պետական գույքի կառավարման վարչության կայքից էլ տեղեկացանք, որ այս 16 ավտոմեքենայից եւ ոչ մեկը ենթակա չէ շահագործման: Այդ մեքենաների մակնիշների վրա, բացառությամբ մեկից, նշված է, որ ենթակա է վերանորոգման, մեկն էլ ենթակա է կապիտալ նորոգման: Կապիտալ նորոգման ենթակա մեքենան Տոյոտա պրադո է, որն արտադրված է 2006 թվականին, մնացած մեքենաները 2008 թվականի արտադրության են: 15 ավտոմեքենաների մեջ կա Վազ 20 07, Վազ 21 214 եւ Գազ 31 02: ՊԵԿ-ի՝ մեզ տրամադրած պարզաբանման մեջ նշված «ոչ պիտանի» բնութագրիչը ներառված չէ աճուրդի հանված մեքենաների տեխնիկական բնութագրի մեջ:
Հ.Գ. Հուսանք՝ գոնե մեր հրապարակումից հետո ՊԵԿ-ի՝ Սեւանի փողոցում գտնվող ավտոպարկի դռները կբացեն շարքային քաղաքացիների առջեւ: