Պետական մակարդակով փորձում են Երեւան-Արմավիր երթուղու բիզնեսը խլել գործարարից
Երեւան-Արմավիր երթուղին շահագործող «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ն փաստի առաջ է կանգնել: Ընկերության ներկայացուցիչների պնդմամբ՝ արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծվում իրենց համար, որպեսզի այս բիզնեսը տանեն սնանկության եւ տիրանան դրան:
2001 թվականին իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում գրանցված այս ընկերությունը մի շարք երթուղիներ սպասարկելուց բացի, ուղեւորափոխադրում է իրականացնում Երեւան-Արմավիր ուղղությամբ: Երեւանի «Կիլիկիա» ավտոկայանից ընկերության ավտոբուսներն ու միկրոավտոբուսները հասնում են Արմավիր քաղաքի ավտոկայան եւ հակառակ ուղղությամբ 10 րոպեն մեկ պարբերականությամբ վերադառնում են մայրաքաղաք: «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ն հիմնադրել է Մուշեղ Խաչատրյանը, որի մահից հետո ընկերության կառավարումն իրականացնում է նրա դուստրը՝ Շուշան Խաչատրյանը:
Ըստ ընկերության ներկայացուցիչ Արթուր Վարդանյանի, Երեւան-Արմավիր երթուղով անցնում են Երեւան-Արմավիր Մյասնիկյան, Երեւան-Արմավիր-Բաղրամյան, Երեւան-Արմավիր-Բաղրամյան-Շենիկ, Երեւան-Արմավիր-Քարակերտ եւ Երեւան-Մեծամոր երթուղիները:
«Մյասնիկյան-Երեւանը մեր գծի մեջ են դրել միտումնավոր: Գծում պետք է աշխատի մի մեքենա, աշխատում է մոտ 4-ը: Ամեն օր 5-6 անգամ երթուղի են դուրս գալիս: Մի մեքենան 2 անգամ պետք է գիծ դուրս գա: Այս երթուղու մեքենաներն իրենց վերջնագիծ չեն գնացել, չեն էլ կարող գնալ: Մյասնիկյանում այդքան բնակիչ չկա՝ դա մեկ եւ երկրորդ՝ ներմարզային երթուղին կա, սա կոնկրետ դրել են այս գծի մեջ, որն աշխատում է Երեւան-Արմավիր երթուղով: Նույնը Բաղրամյան-Երեւանը, Երեւան-Շենիկը, Երեւան-Արտենին է: Մենք դեմ չենք, որ փոխադրողները գործունեություն ծավալեն, բայց մեկնման եւ վերջնակետի պահպանմամբ պետք է դա լինի: Այդ ընկերությունները գալիս են Արմավիր եւ չեն գնում իրենց վերջնագիծ: Չվացուցակներում այդ ամենն ամրագրված է եւ կանոնակարգվում է նախարարի հրամանով: Տրանսպորտի տեսչությունը վերահսկում է այս ոլորտը, բայց իրական վերահսկողություն չի իրականացվում, այլ բոլորովին հակառակ իրավիճակն է ստեղծվում»,- armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ Արմեն Վարդանյանը:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից armtimes.com-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ն իրականացնում է թիվ 206 ավտոբուսային եւ թիվ 207 միկրոավտոբուսային երթուղիների սպասարկումը (Երեւան-Արմավիր եւ հակառակ ուղղությամբ): 206 երթուղու սպասարկման իրավունքը տրված է մինչեւ 2022 թվականը: Այս երթուղում շահագործվում է 4 փաստացի եւ 1 պահուստային ավտոբուս: 207 միկրոավտոբուսային երթուղում շահագործվում է 22 փաստացի եւ 5 պահուստային միկրոավտոբուս: 207 միկրոավտոբուսային երթին, ըստ նախարարության, 2017 թվականի հուլիսի 11-ին «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ին ժամանակավոր սպասարկման է տրվել, մինչդեռ տարիներ շարունակ այս ընկերությունն է սպասարկել Երեւան-Արմավիր միկրոավտոբուսային երթուղին:
Շենիկ-Բաղրամ-Երեւան թիվ 214 միկրոավտոբուսային երթուղու սպասարկման իրավունքը մինչեւ 2020 թվականը տրամադրվել է «Ռամ-Ակա» ՍՊԸ-ին: Այս երթուղում սպասարկում է 1 փաստացի եւ 1 պահուստային ավտոբուս:
Բաղրամյան-Երեւան թիվ 228 միկրոավտոբուսային երթուղու սպասարկման իրավունքը մինչեւ 2019 թվականը տրվել է կրկին «Ռամ-Ակա» ՍՊԸ-ին: Այս երթուղում էլ շահագործվում է 2 փաստացի եւ 1 պահուստային միկրոավտոբուս:
Մյասնիկյան-Երեւան թիվ 223 միկրոավտոբուսային երթուղու սպասարկման իրավունքը մինչեւ 2019 թվականը տրվել է «Ալ տրանս» ՍՊԸ-ին: Այս երթուղում էլ շահագործվում է 1 փաստացի եւ 1 պահուստային միկրոավտոբուսներ:
Մեծամոր-Երեւան թիվ 235 երթուղու սպասարկման իրավունքը մինչեւ նախորդ ամիս տրամադրված է եղել «Շանթ Գյուրջոյան» ՍՊԸ-ին: Երթուղում շահագործվում է 4 փաստացի եւ 1 պահուստային միկրոավտոբուս:
Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանին հասցեագրված մեր հարցմանը պատասխանել է նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Ամիրխանյանը: Նախարարին հարցրել էինք նաեւ, թե այս ընկերություններից, որի նկատմամբ քանի անգամ է վարչական պատասխանատվություն կիրառվել: Պարզ ասած, թե այդ ընկերությունները քանի անգամ են տուգանվել: Պարզվում է, որ ամենահաճախը նախարարությունը տուգանել է «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ին: 2017 թվականի հունվարի 10-ից մինչեւ հուլիսի 15-ը ընկած ժամանակահատվածում այս ընկերությանը նախարարությունը տուգանել է 18 անգամ: 11 անգամ տուգանել է 207 միկրոավտոբուսային երթուղին, 7 անգամ՝ 206 ավտոբուսային երթուղին: Տուգանքների մեծ մասը վերաբերվել են չվացուցակի խախտմանը (11 ակտ), առանց համապատասխան կահավորմանը (5 ակտ) եւ այլն: «Ռամ-Ակա» ընկերությունը թիվ 214 եւ թիվ 228 երթուղիների մասով տուգանվել է 12 անգամ, «Շանթ Գյուրջոյան»-ը՝ 5 անգամ, «Ալ տրանս»-ը՝ 6 անգամ: «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ գրեթե բոլոր վարչական ակտերն այժմ դատական կարգով բողոքարկվում են:
Armtimes.com-ն իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գրանցամատյանի տվյալներից պարզեց, որ «Ալ տրանս» ընկերությունը, որն իրականացնում է Երեւան-Մյասնիկյան երթուղու սպասարկումը, 2014 թվականին հիմնադրել է Հարություն Պետրոսյանը: Ընկերության գրանցման օրը սեպտեմբերի 16-ն է: «Ալ տրանս»-ը գրանցված է Երեւանի Էրեբունի վարչական շրջանում, որտեղ էլ բնակվում է Հարություն Պետրոսյանը: Ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը պատկանում է հենց նրան, իսկ բաժնեմասի գինը 20 հազար դրամ է, կանոնադրական կապիտալը՝ 20 հազար դրամ: «Ալ տրանս»-ի տնօրենը նույն հիմնադիրն է: Ի դեպ, վերջինս այս ընկերությունը հիմնադրել է նույն այն ժամանակահատվածում, երբ սեփական դիմումի համաձայն ազատվել է «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնից: Այսինքն՝ դուրս է եկել մեկ այլ ընկերությունից, ստեղծել է իր ընկերությունը եւ մրցակցության մեջ է մտել նախկին գործատուի հետ: Հարություն Պետրոսյանն այժմ զբաղեցնում է Հարավային ավտոկայան ՓԲԸ-ի տնօրենի տեղակալի պաշտոնը: Այս ՓԲԸ-ն էլ ստեղծված է պետության կողմից: Հարություն Պետրոսյանը ստացվում է, որ և գծատեր է, և ավտոկայանի փոխտնօրենը եւ, բնականաբար, այստեղ չի կարող շահերի բախում չլինել:
Հաջորդ ընկերությունը, որը այսպես ասած խցկվել է Երեւան-Արմավիրի երթուղու արանքում, դա «Ռամ-Ակա» ՍՊԸ-ն է, որը հիմնադրել են երեք հոգի՝ Արթուր Ջեյրանյանը, Կորյուն Սմբատյանը եւ Ռազմիկ Մխիթարյանը: Վերջինիս ընկերության տնօրենն է եղել 2005 թվականից: Արթուր Ջեյրանյանը հանդիսանում է Ավտոկայան ՓԲԸ-ի տնօրենի տեղակալը: «Ռամ-Ակա» ՍՊԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 2005 թվականին կազմել է շուրջ 250 միլիոն դրամ, որը հետագայում նվազեցվել է եւ 2011 թվականին հասցվել է 50 հազար դրամի:
«Շանթ Գյուրջոյան» ՍՊԸ-ն էլ հիմնադրվել է 2005 թվականին Ռազմիկ Սարգսյանի կողմից, որի մասնակցությունը հետագայում դադարեցվել է: Ուշագրավ է, որ այս նույն ընկերությունն է իրականացնում նաեւ մայրաքաղաքի թիվ 63 համարի երթուղու սպասարկումը, որը կապված է Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անվան հետ:
«Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ին ներկայացուցչի պնդմամբ այս ընկերությունները նախարարության թույլտվությամբ եւ աչքակապությամբ հնարավորություն են ստացել մուտք գործել Երեւան-Արմավիր երթուղի, եւ ի հաշիվ իրենց, գումար աշխատել: Արմեն Վարդանյանը նշում է նաեւ, որ Երեւան-Արմավիր երթուղու համար սահմանվել է 500 դրամ ուղեվարձ, սակայն իրենք դա նվազեցրել են հասցնելով 400 դրամի, իսկ «Ռամ-Ակա» եւ «Ալ տրանս» ՍՊԸ-ները սահմանել են 300 դրամ ուղեվարձ եւ դեմպինգ են փորձում իրականացնել:
«Վարորդները նյարդային վիճակում են, ուղեւորները ասում են՝ ոնց է ստացվում մյուսները 300 դրամով են ուղեւորափոխադրում իրականացնում, դուք՝ 400-ով, պատկերացնում եք վարորդների հոգեվիճակը: 5 ամիս է ամեն օր այս հարցը բարձրացրել ենք, նախարարին ենք դիմել, բայց ոչ մի բան չի փոխվում: Ուզում են մեր ընկերությունը սնանկացման տանել: Այդ գիծը լավ գիծ է: Արմավիր-Երեւան գիծը լավ է աշխատում, փորձում են ճնշել»,- ասաց Արմեն Վարդանյանը՝ նշելով, որ մյուս երթուղիներում բացի այն, որ սահմանված չվացուցակի խախտմամբ ավելի շատ են փոխադրում իրականացնում, նաեւ սպիտակ պետհամարանիշներով մեքենաներ էլ են շահագործում, որն օրենքով արգելված է կանոնավոր ուղեւորափոխադրում իրականացնողների համար:
Ստացվում է, որ Ավտոկայան ՓԲԸ-ի տնօրենի տեղակալ Արթուր Ջեյրանյանը եւ Հարվային ավտոկայան ՓԲԸ-ի տնօրենի տեղակալ Հարություն Պետրոսյանը ստեղծելով իրենց ընկերությունները, ունենալով պետական մակարդակով աջակցություն կարողացել են մի գծի մեջ մի քանի գիծ բացել եւ յուրօրինակ բիզնես անել: Այս զույգը նաեւ փորձում է օրենքները շրջանցելով, թույլ վերահսկողության պայմաններում սահմանված չվացուցակից դուրս ուղեւորափոխադրում իրականացնելով, դեմպինգի միջոցով խաղից դուրս հանել «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ին: