Ինչպե՞ս է ազդել տապը մարդկանց առողջության վրա, եւ ի՞նչ ռեժիմով է աշխատել «Շտապօգնությունը»
Որքան էլ հուլիսի վերջին ու օգոստոսին օդի ջերմաստիճանը նորմայից բավականին բարձր էր, ու պատկան մարմինները կանոնավոր կերպով զգուշացնում էին առկա իրավիճակում բնակչության առողջությանը սպառնացող վտանգների մասին` հորդորելով որոշակի ժամերի խուսափել արեւի ուղիղ ճառագայթներից, այդ առումով լուրջ խնդիրներ կարծես թե չեն առաջացել:
Երեւանի «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ ղեկավար Թագուհի Ստեփանյանը մեր զրույցում տեղեկացրեց, որ ստացված կանչերի քանակի ու կառուցվածքի առումով փոփոխություններ չեն գրանցվել:
«Վերջին երեք շաբաթում կանչերը նույն մակարդակի վրա են եղել, ինչ նախկինում: Միջինում օրական սպասարկել ենք 650 կանչ»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է հատկապես հուլիսի 26-ին, ապա, ըստ Թագուհի Ստեփանյանի, այդ օրը նույնպես շտապ օգնության կայաններում արտառոց պատկեր չի արձանագրվել:
Նշենք, որ ԱԻՆ օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հուլիսի 26-ին գրանցվել է ռեկորդային բարձր ջերմաստիճան` +42.6: Ջերմաստիճանը նախկինում այդ նիշին հասել է 1986 թվականին:
«Շտապբուժօգնություն» ընկերության ղեկավարը փաստեց, որ օրական միջինը 650 կանչ է գրանցվել նաեւ նախորդ տարվա միեւնույն ժամանակահատվածում:
Իսկ իրենց դիմող մարդիկ հիմնականում գանգատվում են ճնշման բարձրացումից, ջերմությունից: Նաեւ զանգահարում են վնասվածքներ ստանալու պատճառով:
Նկատենք, որ միջազգային լրահոսում այս օրերին տեղեկություններ էին հանդիպում տարբեր երկրներում, մասնավորապես Ճապոնիայում, բնակչության ինքնազգացողության վատթարացման դեպքերի ավելացման մասին` պայմանավորված բարձր ջերմային ֆոնով: Հաղորդվում էր նաեւ բազմաթիվ, հիմնականում տարեց մարդկանց մահանալու մասին: