Մարդկանց էվակուացրել են. ԻԼ 76-ը երկու թռիչքով փորձում է կրակի օջախները մարել. մանրամասներ
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն այսօր հայտարարեց, որ օգոստոսի 15-ին, վաղ առավոտյան ՀՀ ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանը ռուս փրկարար գործընկերների հետ ուղղաթիռով իրականացրեց հետախուզական թռիչք, որի ընթացքում որոշվեցին ջրալցման վայրերը: Ռուսական «ԻԼ-76»-ն այս պահին (08:50-ին) իրականացնում է առաջին թռիչքը:
ԱԻՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության պետի տեղակալ Նանա Գնդոյանն armtimes.com-ի հետ զրույցում որոշ մանրամասներ հայտնեց հրդեհաշիջման աշխատանքների ընթացքից:
- Ի՞նչ աշխատանքներն են այժմ կատարվում Խոսրովի անտառ արգելոցի տարածքում հրդեհը մեկուսացնելու ուղղությամբ: Ըստ նախարարության հայտարարության, ՌԴ-ից բերված ինքնաթիռի առաջին թռիչքը եղել է: Դա հետախուզակա՞ն թռիչք է եղել, թե՞ հրդեհաշիջման:
- Առավոտյան ժամը 7-ի սահմաններում նախարարը ռուսական կողմի հետ ուղղաթիռով օջախների հետազոտություն անցկացրեցին: Ժամն արդեն 8:50-ի սահմաններում, երբ հետախուզական թռիչքից վերադարձան եւ որոշեցին, որ օջախների վրա պետք է ջրալցում անեն, ԻԼ-76 ինքնաթիռը թռավ: Այս պահին ԻԼ-76-ը ջրալցումներ է իրականացնում:
- Մի լիցքավորմամբ ԻԼ-76 ինքնաթիռը որքա՞ն ջուր է վերցնում:
- 40 տոննայից մի փոքր ավել:
- Ո՞ր ջրամբարից են ջուրը վերցնում:
- Ջրամբարից չեն վերցնում: Մենք ջրատարներով տարել ենք Էրեբունի օդանավակայան, որտեղ վայրէջք էր կատարել ռուսական ինքնաթիռը: «ԻԼ-76»-ը այն ինքնաթիռներից չի, որը կարողանա լճերից կամ ջրամբարներից միանգամից ջուր վերցնի: Երեկվանից ջրատարները տարել էինք Էրեբունի, որպեսզի վայրէջքից հետո միանգամից լիցքավորվի եւ թռնի:
- Այժմ ի՞նչ իրավիճակ է արգելոցում:
- Այժմ ջրալցման աշխատանքներ են տարվում: Մարդկանց էվակուացրել ենք իրենց անվտանգության համար, որպեսզի ջրի հոսքի տակ չմնան, վնասվեն: Խոսքը մեր, ՊՆ-ի աշխատակիցների, ոստիկանության ծառայողների, կամավորների, բնապահպանների, անտառտնտեսության աշխատակիցների եւ բոլոր նրանց մասին է, որոնք ներգրավված են հրդեհաշիջման աշխատանքներում:
- Ինչպիսի՞ միտում կա:
- Ջրալցումն ավարտելուց հետո միայն կկարողանանք պատկերը գնահատել:
- Քանի՞ թռիչք է նախատեսված:
- Երկու թռիչք է, բայց ջրալցվում է այդ 40 տոննան տարբեր օջախների վրա կիրառելու համար: Ես չեմ կարող ասել, թե առավոտյան կրակի օջախների սխեման ինչպես է գծվել:
- Ենթադրվում է, որ երկու թռիչքով հնարավոր է օջախները մեկուսացնե՞լ:
- Դա ցույց կտա արդյունքը, այս պարագայում կանխատեսում անելը մի փոքր դժվար է: Երկու թռիչքը կանեն, արդյունքներից կհասկանանք էլի թռիչք կլինի, թե՝ լոկալ, տեղային աշխատանքներով պետք է մարել կրակը: Ջրալցումից հետո, ամենայն հավանականությամբ, մի հատ էլ հետախուզական թռիչք կանեն, որպեսզի հասկանան, թե օջախներն ինչ վիճակում են:
- Ինքնաթիռը վայրէջք է կատարելու կրկին Էրեբունիում:
- Այո, լիցքավորված ջրատարներն այժմ այնտեղ են, որ անհրաժեշտության դեպքում լիցքավորվի:
- Այրված տարածքը որքա՞ն է կազմել:
- Մենք շատ նախնական տվյալ ենք տվել՝ 250 հեկտար: Մինչեւ չհաշվենք ամբողջ վնասները, հստակ թիվ չենք կարող ասել: Բայց նշված թիվը փոփոխման ենթակա է ու շատ հնարավոր է մեծ փոփոխության ենթարկվի: