Հայ տեխնոլոգը մշակել է բլոկչեյնին այլընտրանքային հանդիսացող տեխնոլոգիա
Ծագումով հայ, ինժիներ-ծրագրավորող Անդրեյ Բաբայանը Լոս Անջելես քաղաքից մասնակցել է Cloudcoin նոր էլեկտրոնային վալյուտայի ստեղծման նախագծային աշխատանքներին՝ օգտագործողների համար կատարելագործելով ծրագրային ապահովման ընթացակարգն ու որակի հսկողության համակարգը: Cloudcoin ստեղծման աշխատանքների ընթացքում կիրառվել է կրիպտովալյուտայի ներդրման մեջ օգտագործվող, բլոկչեյնին փոխարինող հեղափոխական տեխնոլոգիա: Նոր տեխնոլոգիան կոչվում է RAIDA (Redundant Array of Independent Detection Agents): Դա թվանշային վալյուտայի ֆիզիկական ամբողջականության խնդրի լուծման աշխարհում ստեղծված  երկրորդ տեխնոլոգիան է (բլոկչեյնը համարվում է առաջինը):
Հայ ինժիներ Անդրեյ Բաբայանը  է մշակել է այնպիսի ծրագիր, որ թեստավորում է  Cloudcoin էլեկտրոնային վալյուտայում վիրուսների առկայությունը: Ըստ էության, խոսքը գնում է այն մասին, որ նոր  վալյուտայով գործարքների  ժամանակ  ծրագրավորողների կողմից ներդրած կոնսորցիումի ծրագիրրը երաշխավորի օգտագործողների համար  իրենց համակարգչի աշխատունակության ապահովման համապատասխանությունը  տեխնիկական խնդրի հետ: «Անդրեյն ապահովում է օգտագործողների  վստահության բարձր մակարդակ Cloudcoin նկատմամբ», եւ դրանում է նրա գլխավոր վաստակը»,– ասում է նոր էլեկտրոնային վալյուտայի ստեղծման ծրագրի հիմնադիր Շոն Վորսինգտոնը:
Անդրեյն ապրում է Լոս Անջելես քաքաքում 1993 թվականից ի վեր, աշխատում է IT ինդուստրիայում ավելի քան 23 տարի: Ինդուստրիայում աշխատելու տարիների ընթացքում նա կորպորատիվ եւ անհատական օգտագործողների համար տարբեր կարգի ծրագրային ապահովման աշխատանքի մեծ փորձ է ձեռք բերել: Ըստ իր խոսքերի, Cloudcoin մասին նա իմացել է ռուսական «Իզվեստիա» թերթի ծրագրավորող Սերգեյ Ժիտինսկու հարցազրույցից, եւ նրան մոտ հետաքրքրություն է առաջացել տեխնոլոգիայի նկատմամբ: Նա գնել է Cloudcoin մի քանի փաթեթ եւ թեստավորման ժամանակ ցանցային  ինտերֆայսում հայտնաբերել որոշակի թերություններ, որից հետո հետադարձ կապի միջոցով, որ գտել էր էլեկտրոնային վալյուտայի կայքում, գրել է ծրագրի հիմնադրին: Շոն Վորսինգտոնը նրան արագ պատասխանել է եւ առաջարկել կոնսորցիումի ներսում զբաղվել ծրագրային ապահովման որակի թեստավորումով:
Նոր տեխնոլոգիան Անդրեյը հեղափոխական է համարում,  եւ հենց տեխնոլոգիայի  նորարարությունն է նրան դրդել  ընդունելու Շոնի առաջարկը: «RAIDA» կարելի է կիրառել ոչ միայն էլեկտրոնային վալյուտայի  ոլորտում,– պատմում է Անդրեյը,– նրա օգնությամբ դարերով կարող եք ապահովել թվանշային ապրանքի հեղինակային իրավունքը՝ կցելով նրան հատուկ էլեկտրոնային համար: Որից հետո անհնար կլինի  «գողանալ» ձեր լուսանկարը կամ տեքստը»:
Բացի ԾԱ թեստավորումից, կոնսորցիումի շրջանակներում, Անդրեյը զբաղվում է  Cloudcoin Research Corporation հոլդինգի գրանցմամբ,  հոլդինգի IPO դուրս գալու համար փաստաթղթերի պատրաստմամբ, ինչը հնարավորություն կտա կոմպանիային լրացուցիչ միջոցներ ներկրել վալյուտայի տարածման եւ օգտագործողների ծրագրային ապահովման մակարդակի բարելավման համար: