ՌԴ ԱԻՆ-ը Խոսրովի արգելոցի պատմության եւ իրենց կատարած հրդեհաշիջման աշխատանքների մասին
ՌԴ ԱԻՆ-ի Իլ-76 ինքնաթիռը ՀՀ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում բռնկված հրդեհի մարման ընթացքում կրակից փրկել է շուրջ 2 հազար տեսակի բույսեր: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԻՆ-ի մամուլի ծառայությունը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռուսաստանի ավիացիայի ու տեղի հրշեջնրի աշխատանքի արդյունքում հնարավոր է դարձել պահպանել 2 հազար տեսակի բույսեր, որոնցով հարուստ է «Խոսրովի անտառ» հնագույն արգելոցը: Այն հիմնադրել է մեր թվարկության չորրորդ դարում հայ արքա Խոսրով երրորդը»,- ասված է ՌԴ ԱԻՆ-ի հաղորդագրության մեջ: Բույսերի 80 տեսակները Կարմիր գրքում են: Պետական արգելոցի տարածքը կազմում է 29 հազար հա:
Իլ-76 ինքնաթիռի անձնակազմը կարողացել է տեղայնացնել հրդեհի հիմնական օջախները, որոնց վրա լցվել է ավելի քան 200 տոն ջուր: Ռուսաստանցի օդաչուներն աշխատում են Հայաստանի հրդեհա-փրկարարական ջոկատների հետ համատեղ:
«Խոսրովի անտառ» արգելոցում, որը Երեւանից 60 կմ հեռավորության վրա է, հրդեհը բռնկվել էր անցյալ շաբաթ օրը: Ամռան տապի ու քամու պատճառով կրակն արագ տարածվել էր մի քանի հարյուր հեկտար տարածքի վրա: Բնական աղետի դեմ պայքարելու համար հայկական կողմի խնդրանքով ՌԴ կառավարությունը ուղարկել էր Իլ-76 հակահրդեհային ինքնաթիռը: