ՊԵԿ-ը պարզաբանում է, թե ինչպես է 280 կգ ձուկը հայտնվել Սոչիում եւ առգրավվել
Սոչիի օդանավակայանում ՀՀ-ից տեղափոխված 280 կգ քաշով ձկան առգրավման դեպքի մասին ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի լրատվականից armtimes.com-ին տեղեկացրեցին, որ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքի ներսում գտնվող օդանավակայանների միջեւ բեռնափոխադրումներ կամ ուղեւորափոխադրումներ իրականացնելու համար մաքսային որեւէ գործառնություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չկա, քանի որ «ՀՀ՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ի պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու պահից, այսինքն՝ 2015 թվականի հունվարի 2-ից ՀՀ, ինչպես նաեւ ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների միջազգային օդանավակայաններում վերացվել է մաքսային հսկողությունն օդային այն ուղեւորափոխադրումների եւ բեռնափոխադրումների նկատմամբ, որոնք տեղի են ունենում անմիջականորեն ՀՀ եւ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջեւ:
«Հետեւաբար, խնդրո առարկա 280 կգ քաշով ձուկը, ՀՀ-ից օդային ճանապարհով ՌԴ տեղափոխվելիս, մաքսային ձեւակերպումների կամ հսկողության ենթակա չի եղել: Տվյալ դեպքում գործ ունենք, ոչ թե մաքսային, այլ՝ անասնաբուժական հսկողության հետ, որի իրականացումը դուրս է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ իրավասությունների շրջանակից»,- ասված է մեզ տրամադրված պարզաբանման մեջ:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում Հայաստանից արտահանված 281 կիլոգրամ ձկնամթերքն առգրավվել եւ ոչնչացվել է, այրվել է հենց օդանավակայանի տարածքում: «Ռոսսելխոզնադզորի» Կրասնոդարի երկրամասի համապատասխան աշխատակիցները Սոչիի օդանավակայանում Հայաստանից տեղափոխված բեռների մեջ հայտնաբերել են ձկով բեռնված 20 արկղ: