«Ոտքի՛, Պերճ Զեյթունցյանն է գալիս…ապագայից». Կյանքից հեռացել է Պերճ Զեյթունցյանը
Մահացել է արձակագիր, դրամատուրգ, հրապարակախոս և թարգմանիչ Պերճ Զեյթունցյանը: Նա 79 տարեկան էր: Այս մասին հայտնել է Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանի խոսնակը:
Պերճ Զեյթունցյանը ծնվել է Ալեքսանդրիայում, Եգիպտոս, 1938 թ.։ 1948 թվականին հայրենադարձել է։ Ավարտել է Երևանի Ղազարոս Աղայանի անվան միջնակարգ դպրոցը:
Նա 1963 թվականին ավարտել է Պյատիգորսկի օտար լեզուների ինստիտուտը։ 1963-1964 թվականներին սովորել է Մոսկվայի բարձրագույն սցենարական դասընթացներում։ 1965-1968 թվականներին եղել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի խմբագիրը, 1965-1975 թվականներին` հեռուստաֆիլմերի «Երևան» ստուդիայի գլխավոր խմբագիրը, 1975-1986 թվականներին՝ Հայաստանի գրողների միության քարտուղարը։ 1991-1992 թվականներին եղել է ՀՀ մշակույթի առաջին նախարարը:
Առաջին գիրքը տպագրվել է 1956 թվականին։ Հեղինակ է 12 պիեսների, որոնք բեմադրվել են Երևանի թատրոններում։ Գրքերը թարգմանվել են 11 լեզուներով, այդ թվում՝ ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, արաբերեն։
Զեյթունցյանը պետական մրցանակի կրկնակի դափնեկիր է, մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Հռոմի արվեստների և հասարակական գիտությունների «Տիբերինա» ակադեմիայի պատվավոր անդամ։
Նրա հայտնի երկերից ու վեպերից են՝ «Նրա առաջին ընկերը», «Մեր թաղի ձայները», «Փունջ։ Սովետահայ մանկական գրականություն», «Փարիզի համար»,  «Մեզնից հետո», «Կլոդ Ռոբերտ Իզերլի», «Կատակերգություն առանց մասնակիցների», «Արշակ Երկրորդը» և այլն:
Զեյթունցյանի 75-ամյակը նշվեց միջոցառումների շարքով, այդ թվում՝  մեծարման երեկոներ եղան եւ այլն: Լրատվամիջոցներից մեկի հարցին, թե իրեն ամենից շատ ի՞նչ է պակասում, գրողը պատասխանել էր. «Ամենից շատ պակասում է առողջություն: Ուրիշ ոչ մի խնդիր ես չունեմ: Հանրային խնդիրներ կան, որոնք եւս ինձ հուզում են. կուզեմ Հայաստանում բարեկեցիկ կյանքով ապրեն, մեր երկիրը դառնա օրենքի երկիր»:
«Զեյթունցյանի արձակը, պատմավեպերը խորին հետք թողեցին մեր գրականության մեջ, թատերգությունները չեն իջնում թատերական ազդագրերից, իր հրապարակախոսությամբ նա մատը մշտապես դնում է ազգային ցավի վրա, և նրա խոսքը օրենսդրի կարգավիճակ ունի:
Պերճ Զեյթունցյանն արդեն 60 տարի է իր ներկայությամբ զարդարում է մեր արդի գրականությունը: Իր բազմաշնորհ տաղանդով, իր ստեղծագործությամբ նա կամրջում է մեր ազգի անցյալը, ներկան ու ապագան:
Զեյթունցյան մտավորականը, գրողը, մարդն իրավունք է տալիս իր 75- ամյակի առթիվ ասելու. «Ոտքի, Պերճ Զեյթունցյանն է գալիս…ապագայից»»,-  լուսահոգի Լեւոն Անանյանը այսպես է խոսել Զեյթունցյանի մասին նրա 75-ամյակին: