Ավիատոմսերի գները սկսել են նվազել
Հայաստանից Ռուսաստան ավիատոմսի գները սկսել են ավելի էական նվազում գրանցել, քան եվրոպական ուղղություններով ավիատոմսերի դեպքում: Եթե հուլիս եւ օգոստոս ամիսների սկզբին ավիատոմսերի գները կրկնապատկվել էին եւ եռապատկվել, ապա օգոստոսի վերջից դրանց գները աստիճանաբար նվազում են:
«Airlanes» ընկերությունն օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 6-ը ընկած ժամանակահատվածի համար Երեւան-Մոսկվա եւ հակառակ ուղղությամբ էկոնոմ կարգի ավիատոմսի համար սահմանել է 157 հազար դրամ: Նույն ժամանակահատվածի համար «Ural Airline»-ն առաջարկում է 160 հազար դրամ արժողությամբ տոմսեր: Արդեն սեպտեմբերի 4-ից 11-ի համար, նույն «Ural Airline»-ն առաջարկում է 131 հազար դրամից սկսվող ավիատոմսեր: Եթե դա համեմատենք օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 6-ի գների հետ, ապա մոտ 26 հազար դրամով նվազում է սպասվում: «UTair»-ը նույն ժամանակահատվածի համար առաջարկում է ավիատոմս սկսած 150 հազար դրամից: Հուլիս եւ օգոստոս ամիսներին գրեթե նույն գներն էր սահմանված, սակայն մի ուղղության համար, այսինքն՝ առանց ետադարձի Երեւան-Մոսկվա ավիատոմսը սկսվում էր 150 հազար դրամից:
Երեւան-Վիեննա ուղղությամբ ավիատոմսը սեպտեմբեր ամսի առաջին շաբաթվա համար կարելի է ձեռք բերել սկսած 272 հազար դրամից: Այս ուղղությամբ առավելագույն գինը հատում է 392 հազար դրամի սահմանագիծը: Իսկ օրինակ, սեպտեմբեր ամսվա վերջին արդեն Երեւան-Վիեննա ավիատոմս կարելի է ձեռք բերել սկսած 160 հազար դրամից: Նույն ժամանակահատվածի առավելագույն գինը հասնում է 400 հազար դրամի սահմանագծին:
Երեւան-Փարիզ ուղղությամբ ավիատոմսի արժեքը, եթե օգոստոսի սկզբին տատանվում էր 300 հազար դրամից մինչեւ 500 հազար դրամի սահմաններում, ապա սեպտեմբեր ամսվա առաջին շաբաթը ոչ թե նվազման է գնում, այլ ընդհակառակը՝ ավիատոմսի գինն ավելի է թանկանում: Այս ուղղությամբ ավիատոմսի գինը սկսվում է 360 հազարից եւ հասնում մինչեւ 570 հազար դրամի:
Նշենք, որ ավիատոմսերի կտրուկ թանկացման պատճառները ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունում պայմանավորում էին զբոսաշրջիկների թվի կտրուկ աճով: «Ավիաընկերությունները պլանավորելիս իրենց ամառային ժամանակաշրջանի չվերթները դա անում են բավական վաղ: Օպերատիվ արձագանքման իմաստով՝ ոչ միշտ են կարողանում ճկուն կողմնորոշվել, քանի որ 8-9 ամիս առաջ իրենք պլանավորում են իրենց ամբողջ աշխարհագրությունը՝ օդանավերի քանակի, չվերթների, տարողության իմաստով: Պլանավորվածից ավելի շատ պահանջարկ ունենալու դեպքում, ինչը որ տեղի ունեցավ այս տարվա ներկայիս ժամանակաշրջանում, ավիաընկերությունները, փաստորեն, սխալվեցին եւ մենք ունեցանք ավելի մեծ պահանջարկ, քան եղել էր առաջարկը»,- օգոստոսի 17-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել էր քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը: