ԵՄ-ն կարող է հետաձգել Հայաստանի հետ նոր համաձայնագրի ստորագրումը. ԵԱՏՄ ինստիտուտի տնօրեն
Այս աշնանը Հայաստանը պատրաստվում է ԵՄ հետ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը եւ ԵԱՏՄ ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը չի բացառում, որ Եվրամիությունը կարող է հետաձգել ստորագրումը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Հայաստանը բաց է Եվրամիության հետ համագործակցության համար եւ Հայաստանի իշխանությունները միշտ ընգծել են, որ պատրաստ են համագործակցել Եվրամիության հետ տարբեր ուղղություններում եւ ցանկացած մասշտաբով, բացառությամբ այն ոլորտների, որոնք կհակասեն ԵԱՏՄ-ն անդամակցությանը:
ԵՎ նման դիրք ունեն ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրները: Գնդակը հիմա Բրյուսելի դաշտում է, որը մշտապես ինչ-որ նախապայմաններ է դնում եւ հայկական կողմի հետ արդեն փետրվարյան պայմանավորվածություններից հետո ստորագրումը ձգձգում:
Նման իրավիճակում ես չեմ բացառում, որ աշնանը Հայաստանը նորից պատրաստ կլինի ստորագրել Եվրամիության հետ համաձայնագիրը, իսկ Եվրամիության չինովնիկները նորից կհետաձգեն ստորագումը, քանի որ նրանց ոչ թե համագործակցություն է պետք, այլ ստորագրողի ենթակայությունը ԵՄ քաղաքական եւ այլ շահերին: Սա Հայաստանի դեպքում առայժմ տեղի չի ունենում»,- ասել է Լեպեխինը: