Եթե հայ պատգամավորները Բաքու մեկնելու համար դիմեն Ադրբեջանին, դիմումը կքննարկվի
Բաքվում կայանալիք Եվրանեսթ ԽՎ-ի սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի կազմակերպած համաժողովին մասնակցելու նպատակով եթե հայկական կողմը դիմի Ադրբեջանին, դիմումը կքննարկվի, հայտարարել է Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի մամուլի ծառայության ղեկավար Աքիֆ Տևեքքյուլօղլուն՝ մեկնաբանելով հայ խորհրդարանների հնարավոր այցը Բաքու, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Համաժողովը Բաքվում է անցկացվում Եվրանեսթ ԽՎ-ի ադրբեջանական պատվիրակության նախաձեռնությամբ:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը՝ նախագահ Արմեն Աշոտյանի գլխավորությամբ, սեպտեմբերին կմեկնի Բաքու: Այս մասին գրել էր մամուլը, Աշոտյանն էլ հաստատել է՝ տարածելով հայտարարություն.
«Ի արձագանք այսօր մամուլում տեղ գտած հրապարակումների՝ տեղեկացնում ենք, որ սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները՝ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի գլխավորությամբ, Բաքվում կմասնակցեն Եվրանեսթ ԽՎ-ի սոցիալական, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված համաժողովին՝ նվիրված կանանց առողջության եւ գենդերային հավասարության խթանմանը: Հայկական պատվիրակության կազմում է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:
Պատվիրակության՝ համաժողովին մասնակցելու հետ կապված կազմակերպչական հարցերը գտնվում են ընթացիկ փուլում»: