Ուսումնաօժանդակ նյութերի ձեռքբերումը չպետք է ուսուցչի հոգսը լինի. կրթության վարչության պետ
Նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ բազմաթիվ ուսուցիչներ ստիպված են լինում սեփական միջոցներով ձեռք բերել տարբեր ուսումնաօժանդակ նյութեր՝ դասապրոցեսը պատշաճ կերպով անցկացնելու համար: Երբեմն նրանք կարծում են, որ դա այդպես էլ պետք է լինի, երբեմն էլ պարզապես խուսափում են խնդիրը անվանական ներկայացնել՝ հետագա բարդություններից ու գլխացավանքից խուսափելու համար:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը, պատասխանելով մեր հարցմանը, հայտարարեց, որ ուսումնաօժանդակ նյութերի ձեռքբերումը չպետք է ուսուցիչների հոգսը լինի:
«Կրթության եւ գիտության նախարարությունը, բացի ուսումնական պրոցեսը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ դասագրքերից, ծրագրերից, ամեն տարի տպագրում է որոշ քանակությամբ ուսումնաօժանդակ նյութեր, ինչպես նաեւ լաբորատոր բազա եւ տրամադրում է դպրոցներին: Ուսուցիչը որեւէ հոգս չունի որեւէ ուսումնաօժանդակ նյութ գնելու կամ ձեռք բերելու»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ եթե դպրոցներում դա նրանից պահանջվում է, ուրեմն խնդիր է, քանի որ այդ իրավունքը տնօրենները չունեն:
«Ցանկացած պարտադրանք, այո, խնդիր է»,- շեշտեց ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետը:
Գերատեսչության հասարակայնության հետ կապերի եւ տեղեկատվության վարչությունից մեզ պատասխանեցին, որ թեժ գծով ուսուցիչներից  բողոքներ չեն ստացել՝ իրենց ուսումնաօժանդակ նյութեր ձեռք բերել պարտադրելու մասին: