Նախարարությունում մեծածավալ կադրային փոփոխություններ են լինելու. Արծվիկ Մինասյան
Armtimes.com-ը գրել էր, որ կարծես լարվել են հարաբերությունները բնապահպանության ՀՅԴ-ական նախարար Արծվիկ Մինասյանի և ՀՀԿ-ական փոխնախարար Խաչիկ Հակոբյանի միջեւ: Այս թեմայի շուրջ այսօր՝ սեպտեմբերի 6-ին, ստացանք նաև հենց բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանի մեկնաբանությունները.
- Պարոն Մինասյան, տեղեկատվություն տարածվեց, որ լարվել են ձեր և ձեր տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանի հարաբերությունները, և դուք չեք ցանկանում աշխատել նրա հետ, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ տեղեկությունները:
- Բայց ինձ զարմացնում է այդ հարցը նման քաղաքական մակարդակի հասցնելը: Բազմաթիվ կադրային փոփոխություններ նախարարությունում կատարվում են, իհարկե, այն ինչ ասում եմ, չի նշանակում, թե Խաչիկ Հակոբյանի դեպքում փաստ է, կամ այդպիսի բան կա: Պարզապես ինձ զարմացնում է այլ բան՝ մեր նախարարությունում առաջին տեղակալ է փոխվել, ինչո՞ւ այն ժամանակ նման հարցադրում չկար, և հանկարծ հիմա սկսեց ծնվել: Քաղաքական պաշտոնը նախարարի պաշտոնն է, որը կարող է քաղաքական քննարկումների առարկա դառնալ: Ես երբևէ իմ կադրային քաղաքականությունում, որպես նախարար, չեմ առաջնորդվել կուսակցական պատկանելությամբ: Ինձ համար առաջնահերթությունը երեք սկզբունք են եղել՝ պատասխանատվություն, պրոֆեսիոնալիզմ և հայրենասիրություն: Եվ այս սկզբունքներին համապատասխան, ու նաև այն անձիք, ովքեր իրենց տեսել են այդ սկզբունքների ներքո իմ ղեկավարությամբ աշխատելու հնարավորությունը, աշխատել են: Մնացած շարունակությունը՝ երբ որ փաստ կլինի, այն ժամանակ էլ կխոսենք:
- Այսինքն՝ փաստ չկա՞, Խաչիկ Հակոբյանի և ձեր հարաբերություններում ամեն ինչ նորմա՞լ է և նա կշարունակի՞ պաշտոնավարել՝ ձեր տեղակալի պաշտոնում:
- Կշարունակի, թե՝ ոչ, դա ապագայի հարց է:
- Իսկ Հակոբյանի հետ ձեր հարաբերությունները քաղաքական հիմքեր չունե՞ն:
- Ես ասում եմ՝ այստեղ քաղաքական հարցադրում չկա:
- Նա թերացե՞լ է իր աշխատանքում:
- Ախր տեսե՛ք, վաղը կամ մյուս օրը, եթե մի որևիցե մարդ ցանկանա տեղափոխվել իր հնարավորություններին կամ ցանկությանը համապատասխան որևէ մի ուրիշ ոլորտ աշխատանքի, այս հարցադրումներն էլի պետք է դրվե՞ն իմ առջև:
- Լավ՝ այդ դեպքում ի՞նչ եք կարծում, այս ամբողջ տեղեկատվական հոսքն ինչո՞վ էր պայմանավորված:
- Ես կարծում եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր մութ սենյակում փորձում են սև կատու փնտրել:
- Իսկ իրականությունը ո՞րն է:
- Իրականությունն այն է, ինչ-որ կլինի փաստ, որպես այդպիսին: Մենք այսօր, որպես ամբողջություն, փորձում ենք իրականացնել կառավարության ծրագրով նախատեսված գործողությունները: Մնացածը՝ այն թիմը, որը պատրաստ է դա առաջ տանելու, առաջ կտանի, ներառյալ՝ ես: Եթե ի վիճակի չենք այդ ծրագրով նախատեսված փոփոխություններն իրականացնել, ուրեմն փոփոխություններ անընդհատ են լինելու:
- Ներկայումս գործող թիմն ի վիճակի՞ է այդ փոփոխություններն առաջ տանել:
- Մենք ռեֆորմների մեջ ենք, այդ թվում նաև բավականին մեծածավալ կադրային փոփոխությունների՝ մեծածավալ: Որովհետև այն մարտահրավերները, որոնք մեր առջև այսօր կան, պահանջում են նոր մոտեցումներ, նոր ընկալումներ և ավելի համընդգրկուն մասնագիտական կազմի առկայություն:
- Այսինքն՝ առաջիկայում սպասե՞նք փոփոխությունների:
- Ես կասեի՝ լայնածավալ փոփոխությունների, որովհետև խոսքը թե՛ ինստիտուցիոնալ, կառուցվածքային, թե՛ նաև կադրային հարցերի մասին է: