Ադրբեջան արտահանելու արգելքից հետո Իսրայելը ներկայացրել է նոր Orbiter 1K անօդաչուները
Իսրայելական Aeronautics Defence Systems ընկերությունը Լեհաստանի Կելցե քաղաքում սեպտեմբերի 5-ից մեկնարկած MSPO 2017 ռազմարդյունաբերական արտադրանքի ցուցահանդեսին ներկայացրել է նոր մարտական Orbiter 1K անօդաչու թռչող սարքը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Սա տեղի է ունենում անմիջապես այն բանից հետո, երբ Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունն արգելեց Aeronautics Defense Systems ընկերությանը 20 միլիոն դոլարի անօդաչու թռչող սարքեր մատակարարել Ադրբեջանին՝ դադարեցնելով դեպի Ադրբեջան արտահանումների արտոնագիրը:
Ցուցահանդեսին ներկա ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ մտադիր չեն որևէ մեկնաբանություն տալ այս հարցի առնչությամբ: «Մենք կարող ենք միայն ասել, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը հետաքննությունն է իրականացնում և արտահանման ժամանակավոր կասեցումը բացառապես տեխնիկական հարց է», նշել է ընկերության ներկայացուցիչը:
Պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը որպես դիտորդ մասնակցում է MSPO 2017 ցուցահանդեսին: Եվ այս ֆոնին ադրբեջանական կայքերը գրում են, թե մոտակա ժամանակում Ադրբեջանը կկարողանա գնել նոր ներկայացված Orbiter 1K անօդաչուներից:
Հիշեցնենք, որ իսրայելական ընկերության և Ադրբեջանի միջև սկանդալային հետաքննությունը սկսվել է, երբ Aeronautics Defence System ընկերության ներկայացուցիչները իրենց արտադրած Orbiter 1K հարվածային անօդաչու սարքերը Ադրբեջանին վաճառելու նպատակով համաձայնել են դրանց փորձարկում իրականացնել մարտական պայմաններում՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Դրա հետեւանքով երկու հայ զինծառայող է վիրավորվել, ինչից հետո Իսրայելի պաշտպանության նախարարության արտահանման վերահսկման գործակալությունը խելամտորեն չեղյալ է հայտարարել Orbiter 1K-ի արտահանման թույլտվությունը, գրում են իսրայելական կայքերը: