Հենց Ամստերդամի օրակարգ ունենամ, կգնամ Ամստերդամ. վարչապետը՝ Մարուքյանին
«Պարոն վարչապետ, դուք չեք այցելում արեւմտյան երկրներ, չեք փորձում այնտեղից ներդրումներ ներգրավել, ձեզ չե՞ն հրավիրում Արեւմտյան մայրաքաղաքներից, կենտրոններից, որ այցելեք, կամ ինձ թվում է, որ հրավիրում են, բայց դուք չեք գնում՝ այդ այցերը մենք չենք տեսնում: Ի դեպ՝ երկու տարբերակներն էլ մեր երկրի համար բացասական են»,- ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը սեպտեմբերի 13-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս հարցն ուղղեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանին:
Պատասխանելով պատգամավորին՝ Կարեն Կարապետյանը նշեց, թե իրականում այցը ինքնանպատակ չի կարող լինել, ու եթե չի այցելում, դա չի նշանակում, որ Արեւմտյան երկրների կամ ներդրողների հետ օրակարգ չունենք, կամ չեն քննարկվում այդ թեմաները: Առաջիկայում կլինեն այդպիսի այցելություններ, վստահեցրեց վարչապետը, բայց կլինեն, երբ լինի նման օրակարգ:
«Կայցելենք, երբ լինի առարկայական խոսելու թեմա, որպեսզի այն չվերածվի տուրիզմի: Ինչ վերաբերում է արեւմտյան երկրներ տարանջատմանը, ԵԱՏՄ անդամ լինելով, մենք որեւիցե այլ շուկաների նկատմամբ թերուշադրություն չենք ցուցաբերել»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով , թե դեպի Եվրոպական երկրներ արտահանման աճի տեմպը գերազանցում է դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման աճի տեմպին:
Էդմոն Մարուքյանն արձագանքեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այս դիտարկմանն ու նշեց, որ անհանգստացնում է անցած մեկ տարվա ընթացքում նման այցեր ու հանդիպումները եւ դրանց արդյունքում Հայաստան ներդրումներ ներգրավելու հարցերի օրակարգում չլինելը:
«Ձեր պատասխանից ես այդպես հասկացա, որ չկա նման օրակարգ»,- շեշտեց Էդմոն Մարուքյանը:
Վարչապետը հստակեցրեց, թե ինքն ասում էր, որ արեւմտյան երկրների, ԱՄՆ-ի հետ նման օրակարգ կա, եւ կոնտակտները բավականին ինտենսիվ են, եւ ինքը նկատի ուներ միայն, որ նման այցեր կատարելու օրակարգ չկա:
Էդմոն Մարուքյանը տեղից նշեց, թե այդ ժամանակահատվածում որքան շատ է դեպի ԵԱՏՄ երկրներ գնում վարչապետը, ինչին Կարեն Կարապետյանը արձագանքեց՝ «Օրակարգ ունեմ, գնում եմ, էլի էմ գնալու: Հենց Ամստերդամի օրակարգ ունենամ, կգնամ Ամստերդամ»: